Az uniós iparágak digitalizációja néhány éve halad ugyan előre, de az egyes országok, régiók és ágazatok eltérő ütemben fejlődnek ezen a téren. A nagyvállalatok és kis- és középvállalkozások (kkv-k) között is nagy különbségek mutatkoznak – közölte az Európai Számvevőszék. Az ipar digitális átalakulása, avagy a digitalizáció nemcsak az új információtechnológiai berendezések és rendszerek beszerzéséről szól, hanem magával vonja – az új technológiák által kínált lehetőségeket kihasználva – az üzleti folyamat minden aspektusának újragondolását.
Ahhoz, hogy az európai vállalatok megőrizzék globális szintű versenyképességüket, létfontosságú, hogy elinduljanak a digitális átalakulás útján. Becslések szerint a digitalizáció évente több mint 110 milliárd euró többletbevételt hoz majd az Európai Uniónak – nyilatkozta Iliana Ivanova, a tájékoztatásért felelős számvevőszéki tag. A haladás azonban mindeddig egyenlőtlen volt a különböző tagállamokban. Egyes országok mostanáig sem dolgoztak ki nemzeti digitalizációs stratégiát, illetve nem hoztak meg egyes konkrét intézkedéseket, egyebek között a digitális innovációs központok létrehozásáról. Iliana Ivanova szerint az összes fél – az unió, a kormányok és a vállalkozások – folyamatos szerepvállalása nélkül az európai ipar digitális átállására irányuló kezdeményezés nem juthat sikerre.
A kezdeményezés köz- és magánberuházásra mintegy 50 milliárd euró mozgósítását célozta meg az elindítását követő öt évben. A számvevők négy tagállamot kerestek fel – Németország, Magyarország, Lengyelország és Portugália –, hogy első kézből értesüljenek az eddig elért gyakorlati eredményekről. Németország és Portugália rendelkezik stratégiával, Magyarország és Lengyelország azonban 2019-ig nem dolgozott ki átfogó nemzeti digitalizációs stratégiát (Magyarország ezt a napokban jelentette be – a szerk.).
Az Európai Bizottság számos módon igyekezett támogatni a tagállamokat, a nemzeti hatóságok azonban általában arról számoltak be, hogy ez csekély hatással volt a nemzeti digitalizációs stratégiáik kidolgozására és végrehajtására.
A számvevők megjegyzik, hogy az uniós ipar digitális átállását támogató keret létrehozásának és fenntartásának teljes költsége nem ismert.
A számvevők több ajánlást is megfogalmaztak a bizottságnak, hogy nyomon követhetőbb legyen a digitalizációra szánt források felhasználása, és javasolták, hogy határozza meg, hangolja össze és fogadja el az európai digitális innovációs központok minden európai régiót felölelő hálózatának keretrendszerét.
A digitalizáció évi
110
milliárd euró többletbevételt hozhat
az uniónak
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.