BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatszázalékos GDP-növekedés is elérhető az idén

R. P. | Tavaly 5,3 százalékkal csökkenhetett a bruttó hazai termék (GDP), ez kedvezőtlenebb az októberi, 4,7 százalékos mérséklődést mutató várakozásnál – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a hitelintézet negyedéves előrejelzését ismertető tájékoztatón. A Pénzügyminisztérium prognózisa szerint 6,4 százalékkal eshetett vissza a gazdaság teljesítménye 2020-ban, amit idén 3,5 százalékos növekedés követhet, majd 2022-ben 5,4 százalékra gyorsulhat a bővülés üteme. Suppan Gergely szerint a termelő ágazatok – az ipar és az építőipar – önmagukban 3 százalékponttal emelhetik a növekedést, ezért a 3,5 százalékos bővülést nagyon borúlátó előrejelzésnek tartja. Az export idén húzóerő lehet, felfuthat a turizmus-vendéglátás is, igaz, még nem érik el a válság előtti szintet. Idén 6,8 százalékkal nőhet a GDP, ami jelentős mértékben a bázishatásnak tudható be. Suppan Gergely felhívta a figyelmet: ha az uniós helyreállítási alap lökést ad az európai exportpiacoknak, és a nyugati tagországokban elkezdenek ­autót vásárolni, azzal a kivitel jelentős többletet adhat a gazdaságnak.

A beruházási ráta 27-30 százalék körül alakulhat a idén és jövőre – válaszolta lapunk kérdésére az elemző. A lakásfelújításra megnőtt a kereslet az állami támogatás miatt, a barnamezős áfakedvezmény pedig a lakásépítéseknek kedvez. A vállalati szektorban az akkumulátorgyárak és az autóipari fejlesztések – különösen a Mercedes és a BMW üzemei – húzhatják a beruházásokat. A Takarékbank elemzője hangsúlyozta, hogy az állami szféra fejlesztései is felfutnak az év folyamán.

Hosszú távon – akár tíz évig is – alacsony lehet a kamatkörnyezet, mivel az Európai Központi Bank várhatóan tartósan fenntartja a kötvényvásárlási programját, ami a magyar monetáris politikát is meghatározhatja – hangsúlyozta Suppan Gergely. A forint tavaly sokat gyengült, a régióban egyértelműen alulteljesítő volt a hazai fizetőeszköz, idén viszont nem várható az árfolyam érdemi emelkedése. Az infláció azonban elég magas ahhoz, hogy nagyobb lazításra ne legyen lehetősége a Magyar Nemzeti Banknak. A szakértő szerint a minimálbér 4 százalékkal emelkedhet, a kiskereskedelmi láncok, az ipari szereplők és az egészségügyben dolgozók keresetének növekedése sokszor ezt jelentősen meghaladja. A reálbérek 4,5 százalékkal nőhetnek idén, jövőre pedig 4,3 százalékkal emelkedhetnek. Suppan Gergely szerint a megfelelő átoltottság nyomán ismét munkaerőhiány alakulhat ki, ami a vártnál nagyobb béremelésekhez és az infláció erősödéséhez vezethet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.