BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újlengyeli érmék: kincs, ami van

J. J. | Tavaly december végén a szentendrei Ferenczy Múzeumi Cent­rum munkatársai mintegy 7000 darabos érmekincsleletre buk­kantak Új­len­gyelben. Ez az eddigi legnagyobb értékű késő középkori érme­kincs Pest megyében. A feltárást Nagy Balázs, a múzeum numizmatikai szakembere vezette. A helyszín egyébként éppen ott van, ahol 2019-ben már előkerült egy 150 darabos, 15. századi érmelelet. A decemberi régészeti bejárás során fémkeresővel további érmék után kutattak, a frissen előkerült kincseket az eredeti helytől valamivel távolabb találták meg. A felszíni pénzek sűrűsödési irányát figyelembe véve a szakemberek egy egy négyzetméteres felületű aknát nyitottak meg, ebből került elő az az edény, amelynek a hasát valamelyik szántás közben kitépte az ekevas, de a nyomvonalat követve megtalálták szétszóródva a pénzeket, a maradékot pedig a széttört edényben.

A szakemberek valószínűsítik, hogy a pénzzel teli agyagedényt akkor rejthették el, amikor a török had 1526-ban Ibrahim pasa vezetésével már Budáról visszafelé, Szeged irányába haladt. A kincset az emberek a településükön, valószínűleg egy támadás során áshatták el a Pestet Nagykőrössel összekötő út mentén.

Újlengyel Budapesttől délkeletre, az M4-es és az M5-ös autópálya között, Pilis és Dabas magasságában fekvő, 1700 fős település. A leletegyüttes közel 7000 darab ezüstpénzből és 4 aranyérméből áll, a legkorábbi egy Lucius Verus (161–169) korából származó ezüstdenarius, továbbá találtak még egy tucat aquileiai denárt, illetve több I. Mátyás (1458–1490), II. Ulászló (1490–1516), valamint II. Lajos (1516–1526) korabeli denárt és obulusokat is. Előbukkant még négy I. Mátyás korabeli aranyforint, illetve egy vatikáni denár is, amely II. Pius (1458–1464) pápa pénzkibocsátásából származik, és igazi ritkaságnak számít Magyarországon. A leletegyüttes korabeli összértéke körülbelül 74 aranyforinttal lehetett azonos, amelyért az akkori időkben hét lovat, ma pedig egy luxusautót lehetne vásárolni.

Magyarországon a mohácsi csatát követő török pusztításhoz kapcsolódó, ilyen nagyságú kincsleletek elvétve bukkannak elő. Mivel Pest megyében a késő középkorból ez a legnagyobb értékű éremkincs, amely előkerült, így jelentős kutatási eredménynek számít. A múzeum a lelőhely és a kincs felderítését az elkövetkezendő időszakban folytatni kívánja.

A leletegyüttes mintegy

7000

darab ezüstpénzből

és aranyérméből áll

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.