BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jobb lehetett 2020 a korábban vártnál

Tavaly 5,5 százalékkal csökkenhetett a GDP, amit idén 4,3 százalékos növekedés követhet a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint. A múlt év végén az ipar és az export húzhatta a gazdaságot, a beruházások felpöröghettek, a szolgáltatások viszont továbbra is a kárvallottjai a járványnak.

A bruttó hazai termék (GDP) a tavalyi negyedik negyedévben 5,7 százalékkal maradhatott el 2019 azonos időszakáétól a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint.

Az előző negyedévhez képest 0,9 százalékkal csökkenhetett a gazdaság teljesítménye. Tavaly összességében 5,5 százalékkal mérséklődhetett a GDP, amit idén 4,3 százalékos növekedés követhet

– vélekednek az elemzők. A 2020-ra vonatkozó elemzői konszenzus 0,6 százalékponttal javult. A Pénzügyminisztérium 2020-ra hivatalosan 6,4 százalékos visszaeséssel számol, ám a kedvező nemzetközi adatok alapján Orbán Viktor miniszterelnök és Varga Mihály pénzügyminiszter is arról beszélt, hogy 5–6 százalék között lehetett a gazdasági visszaesés tavaly. Kormányzati szereplők utaltak arra, hogy a gazdaság újraindításának akcióterve révén a hivatalos, 3,5 százalékos növekedést jelző kormányzati prognózisnál nagyobb mértékben bővülhet a GDP 2021-ben.

Az erős külső keresletnek, az ellátási láncok zavartalan működésének és a járványhelyzethez való alkalmazkodásnak köszönhetően a novemberi járványügyi szigorítás ellenére 2020 utolsó negyedévében sokkal kisebb mértékben zsugorodhatott a magyar gazdaság, mint tavasszal

– mondta a Világgazdaságnak Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője. Az ipar és az export jól teljesített, a szolgáltatások és a fogyasztás azonban ismét romlott. A szakértő hozzátette: a fiskális élénkítés hatására a beruházások és az építőipar magára találhatott az év végére. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint a vendéglátás forgalma a tavaszi 75 százalék után „csupán” 50 százalékkal csökkent. Az ipar 2020-ban 3,1 százalékkal bővült, az építőiparral együtt 1,7-1,8 százalékponttal javíthattak a GDP-n. Az elemző hozzáfűzte: az áruforgalmi egyenleg jelentősen nőtt, a külkereskedelem javíthatja a GDP-t. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője hangsúlyozta: a mezőgazdaság kifejezetten jól teljesített az év második felében, a szolgálató szektor azonban lehúzhatta a gazdaság teljesítményét, és a termékadók egyenlege is visszafoghatta a GDP-t.

„Az ipar nagy része viszonylag gyorsan túljutott a válságon, a szolgáltatásoknál azonban elhúzódik a krízis” – mutatott rá Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője. A korlátozások hossza meghatározza, hogy hány cég fog csődbe menni, ami nemcsak az idei, hanem a 2022-es növekedésre is hatással lehet. A szakember alapesetben helyreállással számol 2021-ben, a 2019 végi gazdasági teljesítmény elérése 2022 elején várható. Halász Ágnes hangsúlyozta: a növekedési fordulat az idei második negyedévben jöhet el, a gazdaság nyitása után. Idén a vállalatok beruházási támogatása és a felszínre törő szocializációs igény pörgetheti a gazdaságot.

Masszív bővülést vár az Európai Bizottság

A beruházások és a szolgáltatások exportjának bezuhanása miatt 5,3 százalékkal zsugorodhatott tavaly a magyar gazdaság – derült ki az Euró­pai Bizottság téli jelentéséből –, miközben az uniós testület novemberben még mínusz 6,3 százalékkal számolt. A járványügyi korlátozások feloldása után gyors felpattanás várható 2021 közepén. Az idén 4 százalékkal, 2022-ben pedig 5 százalékkal nőhet a GDP. A prognózis nem számolt az uniós helyreállítási alap gazdaságnövelő hatásával, ami tovább emelheti a bővülés ütemét. | vg

 

Címlapkép: Pixabay

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.