BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Levegőhöz juthat a vendéglátóipar

Pénzhez juthatnak a hónapok óta bevétel nélkül tengődő vállalkozások, miután a kormány meghallgatta a szakmai szervezetek kéréseit. A jogszabály-módosítás a vendéglátóhelyek mellett a fitnesztermeket és a szállodákat is érinti.

A kormány meghallgatta a kéréseinket, és kiküszöbölte a bürokratikus akadályokat a bértámogatások előlegként történő kifizetésével – mondta a Világgazdaságnak Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) elnöke azt követően, hogy megjelent a Magyar Közlönyben a kormányrendelet, amely szerint az utólagos finanszírozás helyett az igénylők előre megkapják az állami bértámogatást. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti kormányinfón jelezte, hogy a kormány felgyorsítaná a támogatások kifizetését, miután a hírek szerint rendkívül lassan halad a folyósítás, az elmúlt két hónapban igényelt 27 milliárd forintból mindössze 7 milliárd forintot kaptak meg eddig a jogosultak.

Gál Pál Zoltán kifejtette, hogy folyamatosan érkeznek az igénylések, sok munkaadó a novemberi bérek után csak most nyújtja be az igényét. Ám mivel nemcsak bérköltségek merülnek fel, hanem a bérleti, valamint a közüzemi díjak is terhelik a cégeket, hamarosan újabb szakmai javaslatokat fogalmaznak meg a vendéglátóhelyek működési költségeinek támogatására. „Rendkívül fontos döntés született, végre a helyükre kerültek a dolgok” – kommentálta a hírt Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke, és hozzáfűzte: a kormánynak fontolóra kellene vennie a teljes adó- és járulékmentesség mellett a bértámogatás 75 százalékra történő kiterjesztését is. Kovács László úgy látja, hogy bár a január és a február a leggyengébb hónapnak számít, feltételekkel ugyan, de március közepétől a teraszaikat megnyithatnák a vendéglátóhelyek. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy sokan abban a tévhitben élnek, hogy a nyitással egy csapásra minden megoldódik. Az MVI elnöke szerint jelenleg az egész vendéglátás csődközeli helyzetben van, és sokan csak a nyitásnál szembesülnek majd ezzel, amikor hirtelen több millió forint pluszköltségük keletkezik.

A turisztikai és vendéglátóipar kritikus helyzetét mutatja, hogy január végén kezdeményezés indult, hogy a tiltás ellenére is nyissanak ki a vendéglátóhelyek. Bár a járvány második hulláma, úgy tűnik, lecsengőben van, a kormány továbbra is fenntartja az érvényben lévő korlátozásokat, sőt tovább szigorított a szabályokon, így azok a vendéglősök, akik mégis kinyitnak, akár ötmillió forint büntetésre számíthatnak. Kovács László hangsúlyozta, hogy a járványügyi szakemberek okkal nem szeretnének enyhíteni a meglévő szabályokon, épp ezért senkinek nem ajánlja, hogy szembemenjen a hatósági intézkedésekkel. A házhoz szállítás kapcsán megjegyezte, hogy azzal a bevétel mindössze 5-15 százalékához jutnak hozzá az érintett vendéglátóhelyek, ami érdemben nem kompenzálja a kiesést, ráadásul azok a cégek tudtak belőle előnyt kovácsolni, amelyeknél korábban is volt erre jól bejáratott rendszer. Kovács László rámutatott, hogy a vendéglátásban dolgozó 150 ezer munkavállaló akár 20-30 százaléka véglegesen elhagyhatja a pályát. Arra a kérdésre, hogy mi lesz a budapesti idegenforgalom sorsa, azt válaszolta, hogy Budapest egy katasztrófa sújtotta övezet turisztikai szempontból. Véleménye szerint legalább öt-hat évnek kell eltelnie, mire helyreáll a szektor. Emlékeztetett, hogy a 2008-as válság után ez hét év alatt történt meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.