Levonva a tavalyi, hatalmas károkat okozó madárinfluenza-járvány és a hatósági ellenőrzések tapasztalatait, az állategészségügyi hatóságnál úgy döntöttek, hogy még nagyobb szigorral folytatódik a hazai baromfitartóknál a járványvédelmi szabályok, jogszabályi kötelezettségek betartásának vizsgálata – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Mint elmondták, mivel a járványügyi intézkedések a teljes baromfiágazat védelmét szolgálják, azok a baromfitartók, akik az előírásokat megszegik, a lehető legszigorúbb szankciókra, a kártalanításból történő kizárásra és milliós nagyságrendű bírságra számíthatnak. Járványügyi szabályszegésért, a járványügyi védekezés akadályozásáért pedig akár börtönbüntetés is járhat. A Nébih emlékeztet arra, hogy a madárinfluenza januárban – a szigorú óvintézkedések kihirdetése ellenére – előbb Komárom-Esztergom, majd Bács-Kiskun megyében is megjelent. A kiterjedt járvány kialakulását eddig sikerült megakadályozni, ami többek között az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság folyamatos, hagyományos és modern (például drónos) felderítési technikákon alapuló ellenőrzéseinek köszönhető. Ugyanakkor ezek a szemlék mutattak rá arra is, hogy az utóbbi évek két nagy madárinfluenza-járványának pusztítása ellenére még mindig több állattartó próbálja kikerülni a járványvédelmi előírásokat, és szegi meg tudatosan az egyébként sokat hangoztatott és jól ismert szabályokat.
A kihágások gyakorisága, módja rendkívül változatos. A szakemberek rendszeresen találnak túltelepített, vagyis az engedélyezett létszám fölötti, járványügyi és állatvédelmi szempontból egyaránt erősen kifogásolható állattartó telepeket. A madárinfluenza szempontjából kiemelten kockázatos Bács-Kiskun megyében pedig öt teljesen illegális, engedély és állategészségügyi felügyelet nélkül működő tojástermelő tyúktelep került a hatóság látókörébe. Ezeken a farmokon járványügyi óvintézkedésként összesen csaknem 30 ezer baromfi leölését kellett elrendelni, a közvetlen káron túl a szabálytalanságok miatt a tulajdonosok kizárták magukat az állami kártalanításból, továbbá több millió forintos élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot is kaptak.
Az eddigi legsúlyosabb kihágást az a két állattartó követte el, aki a hatóságot félrevezetve próbálta meg kivonni állatai egy részét – együttesen több mint kétezer baromfit – a járványterjedés megelőzésére elrendelt levágások alól. Felelőtlen magatartásuk óriási járványügyi veszélyt és nemzetgazdasági kockázatot okoz.
Bács-Kiskun megyében
5
illegális tojástermelő tyúktelepet talált a hatóság
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.