R. P. | Sok vállalkozás forráséhségét sikerült már kielégíteni, a kedvező feltételek ugyanakkor tovább pörgethetik a mennyiségi lazításokat, viszont a vártnál gyorsabb kilábalás esetén kevésbé lesz szükség a jegybanki mérlegbővítésre – mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője. Az eszközvásárlások keretében 1532 milliárd forint állampapírt és jelzáloglevelet vett a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ez akár duplázódhat, a Növekedési Hitelprogram Hajrá 2500 milliárd forintos keretéből eddig 1654 milliárd forintot helyeztek ki, a Növekedési kötvényprogram pedig 409 milliárd forintnál jár, míg a teljes keret 1150 milliárd forint. Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője hangsúlyozta: az MNB nem határozta meg, mennyivel nőhet a mérlegfőösszege, a hozamok stabilitását figyelik elsősorban, ehhez igazíthatják a programokat. Kőbe vésett szabályokra nincs szükség, a programok kellően rugalmasan alakíthatók a cél elérése érdekében. Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy július óta hetente átlagosan 130 milliárd forintot pumpál a gazdaságba az MNB, így havi szinten a bruttó hazai termék (GDP) 1 százalékával bővül a jegybankmérleg. Az NHP Hajrá nagyjából 45-50 milliárd forinttal, az állampapírprogram 40-50 milliárd forinttal növeli a jegybank mérlegét, a hosszú, fedezett hitelek (repo) pedig további 20-30 milliárd forint többletet jelentenek a gazdaságnak hetente. A világ jegybankjai növelik mérlegüket, és a modern monetáris elmélet szerint ez nem feltétlenül vezet inflációhoz. Tardos Gergely hozzáfűzte: a befektetők attól tartanak, hogy a túl nagyra hizlalt jegybankmérlegek a magas államadóssággal együtt túl erős inflációs folyamatokat indíthatnak be.
A hosszú futamidejű kötvényeknél kezd kimerülni az állampapír-sorozatonkénti legfeljebb 50 százalékos vételi korlát, így rövidebb állampapírokat, ötéves lejáratokat is vásárol a jegybank, stratégiai felülvizsgálat csak később, 2000 milliárd forintnál jöhet – hívta fel a figyelmet Nyeste Orsolya. Az MNB adatai szerint az elmúlt két héten a korábban jellemző 40 milliárd forintnál kisebb értékben fogadott el állampapír-ajánlatot a jegybank, a múlt héten azonban ezt a másodpiaci vásárlással kompenzálta, sőt, a megszokott 50 helyett összesen 55 milliárd forintért vett kötvényeket. A program finomhangolását több jegybanki tisztségviselő is jelezte korábban. Regős Gábor hangsúlyozta: a végeredmény szempontjából mindegy, hogy aukció keretében vagy a másodpiacról vesz kötvényeket az MNB. A lényeg a mennyiség, amellyel a hozamgörbe meredekségét hangolja a jegybank.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.