R. P. | A bruttó hazai termék (GDP) 3,8 százalékkal nőhet 2021-ben – derült ki a Pénzügykutató frissített előrejelzéséből. A háztartások költései lassan épülhetnek fel, a fogyasztás 3 százalékkal bővülhet az idén,
a beruházások azonban – egyebek között a jelentős állami és jegybanki támogatással – 7 százalékkal növekedhetnek.
Magyarország fő exportpiacain lassúbb helyreállás várható, ennek ellenére a kivitel 6,5 százalékkal nőhet, és meghaladhatja a 2019-es szintet. A behozatal ennél gyorsabban, 7,5 százalékkal bővülhet a beruházások importigénye miatt, ennélfogva a külkereskedelmi többlet 5,8 milliárd euróról 5,2 milliárd euróra szűkülhet. Az ipar 5-6 százalékkal nőhet 2021-ben, s mivel jelentős a lakásépítési rendelésállomány, az építőipar 4-5 százalékkal erősödhet.
A kormány decemberi előrejelzése szerint 3,5 százalékos lehet a GDP-növekedés az idén, Varga Mihály pénzügyminiszter azonban a tavalyi utolsó negyedéves kedvező adatra reagálva úgy nyilatkozott, hogy 4,5 százalékos bővüléssel számolnak a pénzügyi tárcánál. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter felhívta a figyelmet: a márciusi szigorított járványügyi korlátozások hetente 0,1 százalékponttal fékezhetik a növekedést, vagyis jelenleg valamivel 4 százalék felett alakulhat a kormányzati prognózis.
A 4 százalék körüli infláció miatt emelheti az egyhetes betéti eszköz kamatát 2021-ben a Magyar Nemzeti Bank – írják elemzésükben a Pénzügykutató szakértői. Az áthúzódó áremelkedés lényegesen elmarad az egy év vel korábbitól, a külső infláció azonban jóval magasabb lehet. Megjelenik a halasztott kereslet, és a válság alatt megrongálódott kínálattal együtt erős inflációs folyamatot indíthat el.
Az olajárak gyors emelkedése szintén felfelé mozdíthatja a fogyasztói árindexet, és a kereskedők is megpróbálhatják áremeléssel kompenzálni a járványügyi korlátozások miatt kiesett keresletet. A szakértők az idén 3,9 százalékos pénzromlással kalkulálnak. Az idei második fél évben a bővülő beruházások miatt megugorhat az importigény, és meghaladhatja az export bővülését.
Az áruforgalom nagyobb hiányát várhatóan ellensúlyozza az idegenforgalom felfutásával javuló szolgáltatásmérleg. A gazdaság újraindulása növekvő vállalati profitokat eredményezhet, de ezzel együtt romló jövedelemegyenleget okozhat. A folyó fizetési mérleg deficitbe fordulhat 2021-ben, azonban az uniós helyreállítási alapból érkező tőkével együtt a felülről számított finanszírozási képesség aktívuma aránylag magas maradhat, a GDP 1,7 százalékát teheti ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.