BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csekély hatásuk lehet az új lezárásoknak

Az ismételt lezárások gazdasági hatását a felfutó termelőágazatok, az előrehozott fogyasztás, valamint a házhozszállítási szolgáltatások tompíthatják.

A múlt héten bevezetett szigorított járványügyi intézkedések ugyan negatívan hatnak a gazdasági növekedésre, azonban a vártnál jobban teljesítő ipar és építő­ipar ellensúlyozhatja a mérséklődő bővülést – mondta a Világgazdaságnak Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a legutóbbi kor­mányinfón beszélt arról, hogy a frissen elrendelt lezárások hetente 0,1 százalékponttal mérsékelhetik a bruttó hazai termék (GDP) növekedését. Varga Mihály pénzügyminiszter március elején azt mondta, hogy a gazdaság-újraindítási akcióterv végrehajtásával a magyar gazdaság teljesítménye 2021-ben 4,5 százalékkal haladhatja meg a tavalyit. A kéthetes lezárás után tehát a GDP-növekedés az idén 4,3 százalékos lehet.

Suppan Gergely az új intézkedések aránylag gyenge hatását annak tulajdonítja, hogy azok olyan ágazatokat érintenek, amelyek már eleve padlón voltak. A lezárások előtti tumultusok ugyanakkor arra engednek következtetni, hogy sokan előrehozhatták a fogyasztásukat, így a kiesés is kisebb mértékű lehet. A szakértő felhívta a figyelmet: az elmúlt évben sok vállalkozás házhoz szállítás beindításával alkalmazkodott a járványhelyzethez, ami tompítja az elrendelt korlátozások makrogazdasági hatásait is, ugyanakkor elképzelhető, hogy egy-egy cégnek nagy érvágás a járványügyi szigorítás.

Áprilisban kezdődhet meg a korlátozások fokozatos feloldása, és a második negyedév végéig megtörténhet a teljes nyitás – hangsúlyozta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A bizonytalanság miatt egyelőre nem látható, hogy kell-e módosítani az előrejelzéseket, a GDP-t alapvetően negyedéves bontásban vizsgálják a szakértők. A Gulyás Gergely által közölt heti 0,1 százalékpontos hatás reálisnak nevezhető. Török Zoltán a bázishatás és a második fél évtől várható teljes gazdasági nyitás miatt nem változtatott a prognózisán, továbbra is 5 százalékos bővüléssel számol az idén, Suppan Gergely pedig ennél is nagyobb, 6,5 százalékos GDP-növekedéssel kalkulál. A múlt héten bevezetett lezárások mérsékelhetik a növekedési ütemet, a vakcináció elhúzódhat, illetve bizonytalan a nyári turistaszezon alakulása is. A szakértő májusban várja a magyar gazdasági nyitást. Az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban egyaránt jól haladnak az oltási programok, onnan már korán érkezhetnek turisták, az európai nyitás azonban elhúzódhat a nyár végéig. A Takarékbank elemzője rámutatott: az amerikai GDP várhatóan 7-9 százalékkal nő 2021-ben, ami az egész világgazdaságot magával húzhatja.

Az ipar és az építőipar 2021-es teljesítménye egyaránt 15-16 százalékkal haladhatja meg az egy évvel korábbit, így a termelő szektorok 4 százalékponttal emelhetik a gazdasági növekedés ütemét – húzta alá Suppan Gergely. A termelést kiszolgáló ágazatok szintén kiemelkedő évre számíthatnak. Az év eleji csiphiány erőteljesen érintette a járműgyártást, viszont a többi ágazat jól teljesített januárban. Különösen az akkumulátorgyártást magában foglaló villamosberendezés-gyártás nyújtott kiemelkedő teljesítményt, 40,5 százalékkal bővült 2020 januárjához képest. A szakember februárra a járműgyártás felpattanására számít, az akkumulátorgyárak termelése beindulhat 2021 folyamán, és a kecskeméti Mercedes-gyárban új modell előállítása kezdődik az idén. Az építőiparnak az állami beruházások felfutása adhat löketet az év első felében, amit az uniós helyreállítási alap forrásai biztosíthatnak a második fél évben. Suppan Gergely hozzáfűzte: a vasútfejlesztésre több ezermilliárd forintot költenek a következő években, ennek egy része biztosan 2021-ben jelenik meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.