Újabb 12 ezer cég választotta az idei évtől a kiva szerinti adózást, számuk így a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyilvántartásában 65 ezerre nőtt – közölte Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára. Az áttérők száma lényegesen kisebb, mint az az 50 ezer cég, amely a minisztérium becslései szerint még jogosult lenne a kivára, különösen az idei évtől jelentősen megemelt belépési és kilépési korlátok nyomán – reagált a Világgazdaságnak Fischer Ádám, a Niveus Consulting Group jogi partnere.
Mint ismert, az idei adóváltozások a kivát is érintették. Január 1-jétől 1 százalékponttal, 11 százalékra csökkent az adó mértéke, továbbá az árbevételi korlát és a mérlegfőösszegre vonatkozó értékhatár 1 milliárd forintról 3 milliárdra emelkedett. Emellett a kisvállalati adóalanyiság megszűnésének árbevételi határa 6 milliárd forintra nőtt. Míg a katát érintően szigorításokról döntött a kabinet, láthatóan számos eszközzel igyekszik népszerűvé tenni a kivát a vállalkozók körében. Izer Norbert szerint az adó kulcsának csökkentése mellett a Pénzügyminisztérium népszerűsítő tájékoztató kampánya is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy 2016-hoz képest az idén február végére a tízszeresére nőtt a kivások tábora. Fischer Ádám arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a jogszabály szövegére ráférne kisebb-nagyobb korrekció, így is rendkívül előremutató, a cégek többségének észrevehető mértékű adóelőnyt biztosító adózási formáról van szó. A PM tájékoztatása szerint tavaly év végéig az adónemet választó cégek összességében 185 milliárd forint közterhet spóroltak meg.
A Kiva jól működő, könnyen adminisztrálható adófajta, de nem minden esetben optimális – ezt már Kántor Balázs, a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda adócsoportjának vezetője mondta a Világgazdaságnak. A szakember szerint nem feltétlenül előny azon vállalkozások magánszemély tulajdonosai számára, ahol a személyi költségek magasak, s így nem biztos, hogy segíti azokat az induló vállalkozásokat, ahol a tulajdonosok maguk is részt vesznek a cég működésében, és személyes jövedelmük a cég eredményességén múlik. A PM államtitkára azonban hangsúlyozta: sok vállalkozásnak még most is megérné áttérni, főként, ha már most látszik, hogy a bértömeg nagyobb lesz a cég nyereségénél, vagy növekedésre forgatják vissza a nyereséget. A döntésben a Pénzügyminisztérium kiva-kalkulátora is segít – jelezte Izer Norbert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.