BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább hízott a hiány

Az intézkedések és a járványügyi kiadások következtében a központi alrendszer 539,7 milliárd forintos hiánnyal zárt február végén – közölte a Pénzügyminisztérium. A központi költségvetés 505,5 milliárd, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 47,6 milliárd forint deficitet, az elkülönített állami pénzalapok pedig 13,4 milliárd forint többletet értek el az első két hónapban. Egy éve a hiány 254,6 milliárd forint volt.

A minisztérium a nagy kiadási tételek között említi a közúti fejlesztésekre (57,4 milliárd forint), a koronavírus-járvány miatt szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásra (50,7 milliárd forint), a Modern városok programra (42,0 milliárd forint), a közlekedési ágazati programokra (38,8 milliárd forint) és az Egészséges Budapest programra (28,7 milliárd forint) folyósított összegeket. Ekkor fizették ki a 13. havi nyugdíj első részletét is, amelynek 77 milliárd forint volt a fedezete. Az uniós programokra 2021 első két hónapjában 480,9 milliárd forint kifizetés történt, az éves előirányzat 30 százalékban teljesült.

A központi költségvetés első kéthavi bevételei az előző év azonos időszakához viszonyítva 348,1 milliárd forinttal, vagyis 9,8 százalékkal magasabbak voltak. Nőttek a társasági adóból, az általános forgalmi adóból, a személyi jövedelemadóból és a társadalombiztosítási járulékból származó bevételek, a költségvetési szervek bevételei, valamint a központi maradványelszámolási alapba történő befizetések.

Az év első két hónapjában 128,8 milliárd forint uniós bevétel érkezett a büdzsébe. A koronavírus-járvány miatt számos ágazatban visszaesés következett be, emiatt az áfabevételek növekedési üteme is kisebb lett: ezen a soron mindössze 10,6 milliárd forinttal származott több bevétel.

A költségvetés

539,7

milliárd forintos

hiánnyal zárt

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.