Várhatóan még ebben az évben megkapja az illetékes környezetvédelmi hatóság jóváhagyását a kínai tulajdonú Chervon Auto Precíziós Technológia Kft. miskolci beruházási terve, amellyel kapcsolatban egy hete tartottak online közmeghallgatást.
A vállalat a városhoz tartozó Mechatronikai Ipari Parkban (MIP), egy 26 ezer négyzetméteres csarnokban kíván egy évi 50 ezer tonna kapacitású alumíniumolvasztó üzembe helyezésével járműipari öntvényeket gyártani. E kapacitás naponta több mint 136 tonna fém olvasztását teszi lehetővé. Az üzem alapkövét múlt csütörtökön rakták le.
Fotó: Shutterstock
A terv egy évvel ezelőtti bejelentése szerint a projekt 17,5 milliárd forintba kerül, és a magyar állam 5,3 milliárd forintos támogatását élvezi. Bár nem lenne meglepő, ha a végső költség ennél magasabb lenne amiatt, hogy időközben a beruházások szinte minden költségeleme emelkedett, de az alapkő letételénél Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az előbbi számokat ismételte meg.
A Chervon üzemének átadásával 138 új munkahely jön létre, a beruházás megkapta a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű státuszt. A termelés a jövő év második felében kezdődhet.
A szeptember elején indult összevont környezeti hatásvizsgálati és egységes környezetvédelmi engedélyezési eljárás dokumentumai szerint a telephelyhez legközelebb eső lakóházas övezet 1,3 kilométerre, Szirmabesenyőn, illetve 1,5 kilométerre, Miskolcon van.
Múlt csütörtökön egyébként Szirmabesenyő is bekerült a hírekbe: a településen átadta gyártócsarnokát a szintén kínai hátterű S.E.G.A. Hungary Kft. járműipari beszállító. A kft. indítómotort és generátort fog gyártani, az állam 1,3 milliárd forintos támogatásával megvalósuló beruházás összesen 4,5 milliárd forintba kerül.
Az 1436 munkatársat foglalkoztató cég az üzemavatón bejelentette, hogy új kutatás-fejlesztési projektet is indít, és felvesz további negyven mérnököt. Ez lesz a S.E.G.A. kínai anyavállalatának legnagyobb európai üzeme, míg a Chervon Auto esetében a miskolci az első Kínán kívüli gyárépítés.
A MIP kialakítása 2005-ben a Miskolci Ipari Park cím elnyerésével indult, a cím egy 68,5 hektáras területre vonatkozott. Ám mivel a park önkormányzati tulajdonú ingatlanjait rövid idő alatt megvásárolták a letelepülni kívánó vállalkozások, szükségessé vált a bővítés. Ma mintegy 224 hektár áll a cégek rendelkezésére a park honlapja szerint.
A MIP-projekt 2007 augusztusában kezdődött és 1,4 milliárd forintba került. A fejlesztés 50 százalékos uniós támogatással zajlott, átadására 2009-ben került sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.