A 2021-es év összességében növekedést hozott a hazai építőiparban, 2020-hoz és 2019-hez képest is emelkedett a megkezdett kivitelezések összértéke. 

A tavalyi évben összesen több mint 2500 milliárd forintot ért el az Aktivitás-Kezdés mutató, 

ami az előző évhez képest közel 18, 2019-hez képest pedig több mint 6 százalékos bővülést jelentett – derül ki az az ELTINGA, az iBuild és a Buildecon által készített EBI Építésaktivitási Jelentést 2021. IV. negyedévi kiadásából. Igaz ugyanakkor - teszik hozzá-, hogy a tavalyi növekedés elsősorban a második negyedév kiugró számainak volt köszönhető, a IV. negyedév kimondottan alacsony Aktivitás-Kezdést hozott, utoljára 2016-ban volt olyan három hónap, amikor ennél kisebb összegben kezdődtek meg építési munkák.

Csökkent a magasépítési aktivitás, de így is rekord született 

2021 utolsó negyedéve gyengébb Aktivitás-Kezdést hozott a magasépítések esetében, ami elsősorban a nem lakáscélú magasépítések lendületvesztésére volt visszavezethető. Összességében ugyanakkor a második félév alacsonyabb számait ellensúlyozták az első féléves magasabb értékek, különösen a második negyedéves kiugró eredmények. Így a jól sikerült első félévnek köszönhetően soha ilyen magas értékben nem indultak el magasépítési kivitelezések, mint 2021-ben.

Összesen több mint 1800 milliárd forintot tett ki a tavalyi évben a megkezdett építkezések értéke, az EBI Építésaktivitási Jelentés szerint. A növekedés 2021-re 2020-hoz képest közel 30, 2019-hez képest pedig több, mint 20 százalékos volt. 

A társasházi lakáscélú magasépítések Aktivitás-Kezdése esetében a harmadik és negyedik negyedévben bővülés volt megfigyelhető. 

A teljes évet nézve 2021-ben a nem lakáscélú magasépítések összege a gyenge IV. negyedév ellenére rekordot döntött, ilyen magas összegben még nem kezdődtek meg kivitelezések a szektorban. 

Egészében több mint 1500 milliárd forintot tett ki az Aktivitás-Kezdés. A növekedés 2020-hoz és 2019-hez képest is nagyjából 27 százalékos volt.  

Az év utolsó negyedévében kivitelezési fázisba lépett legnagyobb magasépítési beruházások közé tartozott a székesfehérvári Alba Aréna sportcsarnok fejlesztés, Miskolcon a Chervon Autó járműipari fém alkatrészeket gyártó üzem építése, a fővárosi XXI. kerületben a Jedlik Ányos Gimnázium fejlesztése, illetve a Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium fejlesztése. 

Nem a mélyépítések éve volt 2021

2016 óta nem indultak el ilyen kis összegben mélyépítési kivitelezések, mint 2021-ben. Valamivel több mint 700 milliárd forintot tett ki az Aktivitás-Kezdés, ami még a gyenge 2020-as évhez képest is 5 százalékos további visszaesést jelentett, 2019-hez képest pedig 18 százalékot meghaladó volt az elmaradás mértéke. Az Aktivitás-Kezdés az út- és vasútépítések esetében az alacsony bázis miatt 6 százalékos növekedést mutatott 2020-hoz képest, míg 2019-cel összehasonlítva az elmaradás közel 15 százalékos volt.

A nem út- és vasút mélyépítések esetében 2020-hoz képest 2021-re közel 14 százalékos visszaesés következett be, míg 2019-hez képest nem egészen 22 százalékkal esett vissza az elindított kivitelezések értéke. 

A legnagyobb építési fázisba lépő mélyépítési projektek között volt 2021 negyedik negyedévében a Szeged-Rendező és Röszke országhatár közötti vasútvonal fejlesztés, a Halimba-Szőc Solar Park beruházás, valamint az öntözőtelep és öntözőrendszer építése Mezőhegyesen. 

Közép-Magyarország részesedése visszaesett

Közép-Magyarország részesedése az elindult építkezéseket nézve az utolsó negyedévben tovább csökkent 2021-ben. Az egész évet tekintve a megkezdett kivitelezések értékének 34 százaléka jutott a területre, ami alacsonyabb volt a 2014-2020-at jellemzőnél (38 százalék). Szintén elmaradt Kelet-Magyarország részesedése az Aktivitás-Kezdésből a korábbi éveket jellemzőtől, míg az előbbiekkel párhuzamosan Nyugat-Magyarországé növekedett. Utóbbi esetében az arány 35 százalékra bővült a korábbi 28 százalékos szintről – áll az EBI Építésaktivitási Jelentésben. 

A különböző régiók közül a legmagasabb összegben Budapest után, a Közép-Dunántúlon indultak el építkezések 2021-ben. 

Az elemzés második felében részletesen is vizsgált Észak-Alföldhöz a kivitelezések összegének 11 százaléka tartozott. 

Beindulni látszanak a lakásépítések

2021-ben emelkedés mutatkozott a megkezdett társasházi kivitelezések összegében. Valamivel több mint 300 milliárd forint értékben indultak el építkezések a szektorban, így 40 százalékot meghaladó bővülés volt megfigyelhető az Aktivitás-Kezdésben 2020-hoz képest. A 2019-es értéktől azonban továbbra is elmaradtak a számok, közel 4 százalékkal, 2018 és 2017-hez képest pedig a különbség még szembe ötlőbb, több, mint 30 százalékos volt. 

A harmadik és negyedik negyedévben elindult bővülés vélhetően 2022-ben tovább folytatódhat, az idei év elején több nagyobb projekt elindulását jelentették be a fejlesztők, valamint a tavalyi magasabb építési engedélyszámok is ezt vetítik előre. 

Fotó: Móricz-Sabján Simon / VG

Az év utolsó negyedévének legnagyobb elindult projektjei közé több társasházi beruházás is bekerült, mint a New Palace I. üteme, a Ferdinánd Garden, a Balance Garden, a Metrodom River B épülete, illetve a Westside Garden, melyek mindegyike a fővárosban kapott helyet. 

A 2021-ben befejezett projektek összértéke nem érte el a 2020-as szinten, de így is magasan alakult. 

Összesen több mint 300 milliárd forint értékben készültek el társasházak 2021-ben, ami a 2020-as után a valaha mért második legnagyobb Aktivitás-Befejezést jelentette. Az előzetes adatok szerint 2022 pedig várhatóan ismét rekordot hozhat a befejezésekben, amennyiben az erre az évre tervezett beruházásokkal valóban sikerül elkészülni.

A 2021-es társasházi lakásépítési bővülés nem egyformán érintette az ország különböző részeit. Nagyobb Aktivitás-Kezdés jellemezte a 2020-ban is a legkevésbé visszaeső Budapestet, valamint az alacsony bázisról induló Pest megyét, és Dél-Alföldi régiót. 

Összességében a 2021-es megindult társasházi építkezések értékéből Közép-Magyarország a 2014-2020-as időszakinál jelentősen nagyobb, 70 százalékot meghaladó arányban részesült, a korábbi éveket jellemző átlagos 60 százalékhoz képest, míg Kelet- és Nyugat-Magyarország aránya elmaradt a 2014-2020-as időszakot jellemzőtől.