Az ideinél kiszámíthatóbb, nyugodtabb feltételek között gazdálkodhatnak jövőre a költségvetési szervek és az önkormányzatok jelentette ki a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartási szabályozásért, humán és önkormányzati költségvetésért felelős helyettes államtitkára, Berczik Ábel kedden, a Magyar Államkincstár (MÁK) XXIII. Önkormányzati Költségvetési és Adókonferenciájának sajtótájékoztatóján, Egerben – számol be az MTI.

20220512 Villánykövesd

Felújítják, korszerűsítik a Faluháznak otthont adó épületet

Fotó: Laufer László NN Dunántúli Napló DN20220512 VillánykövesdFelújítják, korszerűsítik a Faluháznak otthont adó épületetFotó: Laufer László NN Dunántúli Napló DN
Fotó: Laufer László

Kiemelte: a javuló körülmények részben a gazdasági növekedésnek köszönhetők, amely 2024-ben várhatóan újra eléri a 4 százalékot. Emellett az előrejelzések szerint az idei 17 százalékos is radikálisan, 6 százalékra csökken.

Az önkormányzatok költségvetési támogatása ezzel párhuzamosan mintegy 8 százalékkal nő, amit kiegészít a a garantált bérminimum, valamint a pedagógusilletmények emelése

tette hozzá. Jelezte, hogy a helyhatóságok költségvetési támogatásának legfőbb célterületei között van a rezsivédelem. A kormány arra számít, hogy az ideinél lényegesen kiszámíthatóbbak lesznek a jövő évi rezsiköltségek, így ehhez kevesebb többlettámogatásra lesz szükségük az önkormányzatoknak.

Az egyensúlyi helyzet „hangsúlyosabb megjelenése” is fontos szempont lesz, amit megalapoz a helyi iparűzési idei rekordmértékű  növekedése. A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy a családtámogatások szintén változatlanul az elsődleges célterületek közé tartoznak, így az önkormányzati bölcsődék és óvodák fenntartásához is biztosítja a kormány a „kellő mennyiségű” támogatást, míg az új férőhelyek teremtését többletfinanszírozással segíti.

Kérdésre válaszolva Berczik Ábel közölte: az önkormányzatok rendelkezésére álló állami támogatás 2024-ben mintegy 1100 milliárd forint lesz, azaz bő egyharmada a helyhatóságok teljes költségvetésének.

Bugár Csaba, a Magyar Államkincstár elnöke azt hangsúlyozta, hogy a 2019 óta minden helyhatóság számára elérhető elektronikus szakrendszert 3197 önkormányzat használja. Az egyéni felhasználók száma idén 5830-cal nőtt, így eléri 40 ezret. A rendszerben nyilvántartott adózók száma több mint 650 ezerrel nőtt a fővárosi önkormányzat augusztusban megtörtént integrációját követően.