A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Sport-táplálkozástudományi Központ együttműködésével a Szupermenta termékteszt keretén belül ezúttal az állati eredetű fehérjeporok tesztelésére került sor. Összesen 21 tejsavófehérje-alapú, csokoládéízű terméket vizsgáltak. Származásukat tekintve 9 magyar és 12 külföldi előállítású volt, tömegük pedig 600 és 2300 gramm között mozgott. Azt is ellenőrizték, hogy a fehérjeporok tartalmaznak-e doppingszert: a szúrópróbaszerűen kiválasztott árukat ebből a szempontból rendben találták a szakemberek.

Whey,Protein,Scoop.,Sports,Nutrition.
A fehérjeporok döntő többségénél a csomagolásra írt beltartalmi értékek nem feleltek meg a valóságnak.
Fotó: Shutterstock

Több esetben nem feleltek meg a csomagoláson feltüntetett értéknek

Az élelmiszer-biztonsági és -minőségi vizsgálatok részeként a termékek fehérje-, cukor-, édesítőszer-, aminosav-, nehézfém-, valamint vitamin- és ásványianyag-tartalmát is megvizsgálták. A porok fehérjetartalma 67,9 és 86,7 százalék közötti volt. A mérési eredmények négy esetben nem feleltek meg a csomagoláson feltüntetett értéknek, ugyanis 

a termékek valós fehérjetartalma az alsó tűréshatár alatt volt.

A laboratóriumi vizsgálatokból kiderült, hogy öt termékben a mért aminosav mennyisége eltért a csomagoláson feltüntetett értéktől. Egy fehérjepor szukralóz-édesítőszer tartalma pedig meghaladta a rendeletben meghatározott határértéket.

További két édesítőszerrel készült termék sem felelt meg a vonatkozó jogszabályi előírásoknak, mert a csökkentett energiatartalmuk nem igazolt.

Csak egy fehérjekészítmény felelt meg a jelölési előírásoknak

A dúsított élelmiszerekre vonatkozó jogszabálynak két termék nem felelt meg, miután egy fehérjepornál a hozzáadott vitaminok, egy másiknál pedig a magnézium napi táplálkozási referenciaértéke nem érte el az elkészített italban az előírásoknak megfelelő minimum 7,5 százalékot.

A tesztelt fehérjekészítmények közül csupán egy felelt meg maradéktalanul a jelölési előírásoknak.

Gond adódott a megnevezéssel, a tápértékjelöléssel és az összetevők feltüntetésével is.

A hatósági vizsgálat során hét esetben weboldalon keresztül történt a mintavétel, ebből öt esetben nem tartották be a jelölési előírásokat maradéktalanul a honlapokon a webáruházat üzemeltető vállalkozások, továbbá három termék csomagolásán egyáltalán nem tüntettek fel magyar nyelvű jelölést. A feltárt hibák miatt az érintett élelmiszer-vállalkozókkal szemben hatósági eljárás indult. A hatósági felügyelők élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabnak ki, melyek együttes értéke előreláthatólag mintegy 2,4 millió forint lesz.

A fehérjeporok helyett ma már a kollagéntermékek a legnépszerűbbek a táplálékkiegészítő-piacon

A nemzetközi tendenciákhoz hasonlóan a piacon ma már több a női vásárló