BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Riasztás: állami szervezetek nevében dolgoznak az adathalászok - mutatjuk a tipikus módszert

Több bejelentés érkezett a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézethez arról, hogy állami szervezetek nevében tartozáskiegyenlítési szándékkal keresnek meg embereket az adathalászok. A kibervédelmi intézet emiatt riasztást adott ki, és közzétette a tipikus megtévesztés módszerét, amivel a bűnözők bankszámlaadatokhoz juthatnak.

A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NBSZ NKI) riasztást ad ki állami szervezetek nevével való visszaéléssel elkövetett adathalász üzenetekről – olvasható a honlapjukon megjelent felhívás.

adathalászok
Eldobható e-mail-címekről, különböző néven és vállalati titulust használva küldenek leveleket a csalók / Fotó: DPA / Picture-Alliance

A riasztás megjelenésének idején 

  • a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.,
  • az Építési és Közlekedési Minisztérium, 
  • a Magyar Nemzeti Bank, 
  • a Debreceni Egyetem és 
  • a Szépművészeti Múzeum nevével történt visszaélés, 

de feltételezhető, hogy további intézményeket is megszemélyesítettek, azaz más nevében is jelentkezhetnek a csalók.

Az intézethez bejelentett esetek alapján az alábbiakról lehet felismerni a támadási kísérletet.

A csalás során a megszemélyesített cégek tartozáskiegyenlítési szándékának tettetésével veszik fel a kapcsolatot, és kérik, hogy például [email protected] e-mail címre küldjék meg az összes olyan számlát, amivel a megszemélyesített cég a csalók állítása szerint tartozik.

Ezenfelül a kapcsolattartó szabadságára hivatkozva a nevét és e-mail-címét is elkérik.
A sikeres megtévesztés érdekében a csalók egy hitelesnek tűnő fiktív referenciaszámra hivatkoznak, amit megtévesztő módon a válasz-e-mailben csatolni kérnek.

Az e-mail szövegének teljes tartalmát is közli a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézete, hogy jobban felismerhető legyen az adathalász kísérlet.

Ne reagáljon, ha a következő levéllel keresik meg!

"Tisztelt Hölgyem/Uram!

Kérjük, hogy küldjék el nekünk minden olyan számlát, amelyet [állami cég neve] Önöknek tartozik, válaszként erre az e-mailre vagy közvetlenül a zoltan[.]molnar@vallalatiszamlak[.]com címre. Kérjük, tüntessék fel az alábbi referencia számot is: [véletlenszerű szám]. Mivel néhány kollégánk jelenleg szabadságon van, kérjük, hogy válaszukban adják meg annak a kollégának a nevét és e-mail-címét, akivel korábban kapcsolatban álltak.

A gyorsabb ügyintézés érdekében kérjük, hogy amennyiben lehetséges, PDF-formátumban küldjék el a számlákat.

Előre is köszönjük támogatásukat és gyors visszajelzésüket.

Üdvözlettel,

Zoltan Molnar
[kitalált, megtévesztő titulus] [állami cég neve]

Az üzenet feladója mindig változik, a fenti név csak példa, a csalók eldobható e-mail-címeket használnak (pl.: mimose[@]suddenlink[.]net, ronaldo240[@]talktalk[.]net).

Amennyiben ilyen megkeresés érkezik, itt lehet jelezni: [email protected] – tájékoztat a nemzeti kibervédelmi hatóság.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.