Állásinterjú: mi a legjobb és legrosszabb válasz arra, miért önt vegyük fel?
Ez az egyik leggyakoribb és legnehezebben megválaszolható kérdés. Ahhoz, hogy az állásinterjú jól sikerüljön, a fenti kérdésre jól fel kell készülni. Térképezze fel a kiválasztott vállalatot, tudjon meg minél többet a küldetésükről, értékeikről, a vállalati kultúráról, közelmúltbeli eredményeikről és jövőbeli céljaikról. Ha ez megvan, már rájuk szabhatja a válaszát.
Miért is nehéz arra a kérdésre válaszolni, hogy „miért önt vegyük fel”? Mert annyira nyitott végű, hogy pályázóként nehéz eldönteni, hol is kezdjük, melyek a leglényegesebb szempontjai a válasznak. Miről kell ilyenkor beszélni? A korábbi tapasztalatokról vagy a megszerzett képességekről? Sok itt a kérdés, és akad néhány buktató is az állásinterjún, ezeket szedtük sorba.
Munkatapasztalatok és eredmények: beszéljen egy korábbi, releváns pozícióban elért konkrét teljesítményről, és megmutathatja a kérdezőnek, hogyan érhet el hasonló eredményt ennél a cégnél is.
A legrelevánsabb készségek: bizonyítsa be, hogy rendelkezik minden olyan képességgel, amelyet a cég elvár, említse meg azokat a képességeit és végzettségét, amelyek megfelelnek az álláshirdetés követelményeinek.
Szenvedély és motiváció: emelje ki, mennyire jól megállná a helyét, és beszéljen arról, mennyire szeret a szakterületén vagy iparágában dolgozni.
Elkötelezettsége a fejlődés iránt: említse meg, hogy a munka hogyan illeszkedik karriercéljaihoz, mivel járulhat hozzá a vállalat sikeréhez és növekedéséhez.
Amit sosem szabad mondani az állásinterjún
De vannak olyan válaszok, amelyeket kerülni kell, mert nem tesz jó benyomást, vagy még nincs itt az ideje erről beszélni. Van néhány szempont, amelyeket kerülni kell, mint macska a forró kását, amelyeket soha nem szabad figyelembe venni az interjú kérdésének megválaszolásakor, például:
A pénz: még ha a fizetés is a fő motivációja, akkor sem szabad megemlítenie az állásinterjún. Egyetlen cég sem veszi fel csak azért, mert állandó bevételre vágyik.
A juttatások: az előző példához hasonlóan, ha azt mondja, hogy a pozícióval járó előnyökért van itt, az nem elég jó ok arra, hogy a vállalat önt vegye fel más jelöltekkel szemben.
Túl általános érdek: ne legyen túl általános vagy homályos a válasz, amikor erre a kérdésre felel. Ne mondja azt például, hogy a szülei javaslatára választotta ezt a szakmát, mert nem volt semmi elképzelése.
Túl sok információ: lehetőleg röviden foglalja össze a gondolatait, nem kell elmondani az egész élettörténetét az óvodától kezdve.
Gőg: akármennyire is sikeres a pályája, ne mondja azt, hogy a vállalat igazán szerencsés lesz, ha önt választja, mert arrogánsnak, nem pedig magabiztosnak fog tűnni.
Kegyes hazugságok: ne szépítse meg a képességeit, se a tapasztalatait vagy az eredményeit. A munkáltató előbb-utóbb rájön az igazságra, és ennek következményei lesznek.
Kétségbeesés: sohase mondja azt, hogy azért jelentkezett, mert nagyon nagy szüksége van az állásra. Kellemetlen helyzetbe hozhatja ezzel az interjúztatót, és nem fogja felvenni.
Alacsony önbecsülés: nem tesz az sem jó benyomást, ha azt mondja, biztos sokkal több jobb jelölt van, talán meg sem érdemli ezt a munkát. Nem szerénykedni kell, hanem meg kell győzni a vállalatot, hogy ön a legalkalmasabb jelölt.
Nincs kész válasza: az is bukó, ha ott kezd el gondolkodni, hogy miért is jelentkezett, mit tud nyújtani. Ennek még rosszabb verziója az iskolásan betanult válasz felmondása, ennél azért legyen spontánabb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.