BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Költségvetés 2025: ma döntenek a végleges számokról – mit várhat az egészségügy?

A parlament hétfőn megkezdi az idei év utolsó ülésszakát, ahol a költségvetés vitája zárul le. Az egészségügy egészét tekintve a források bővülnek a következő évben. A kormány 3,4 százalékos GDP-növekedéssel számol élénkülő fogyasztás mellett, így 330 milliárddal több jut az egészségügyre, mint 2024-ben, azaz 3717 milliárd forintot irányoztak elő a területre.

A jövő évi költségvetés benyújtásakor Varga Mihály pénzügyminiszter beszámolt arról, hogy a következő évben több mint 300 új beruházást indítanak, többek között a közlekedési infrastruktúra, az oktatás és az egészségügy területén. Ezek összköltsége meghaladja a 8100 milliárd forintot, a 2025-ös évre eső rész összértéke pedig 480 milliárd forint – közölte. 

Az egészségügy forrásait megnövelte a kormány a 2025-ös költségvetésben / Fotó: Balogh Zoltán / MTI

A pénzügyminiszter kiemelte: 2025-ben is szinte minden terület több forrással gazdálkodhat, mint egy évvel korábban. Az egészségügy forrásait 2025-ben 3717 milliárd forintra emelik, ami 330 milliárd forintos növekedés az idei évhez képest, a 2010-es összegnél 2520 milliárd forinttal magasabb. A költségvetés biztosítja a szükséges fedezetet a korábban megkezdett egészségügyi bérfejlesztések folytatásához és a nyugdíj mellett tovább dolgozó orvosok jövedelemkiegészítéséhez is. Rendelkezésre áll az immár az egész országot lefedő ügyeleti rendszer működtetéséhez szükséges fedezet is – mondta el beszédében

Az egészségügyi kiadások jelentős részét az elmúlt években több lépcsőben megvalósított béremelés finanszírozása teszi ki a 2025-ös évben is. Az orvosi fizetések – a 2021-től elindult, több évig tartó átfogó bérfejlesztésnek köszönhetően – minden korábbinál nagyobb mértékben emelkedtek, az egészségügyi szakdolgozók és az egészségügyben dolgozók pedig két lépcsőben – 2023. július 1-jétől és 2024. március 1-jétől – kaptak béremelést.

 A Varga Mihály által benyújtott tervezet szerint:

  • 296,5 milliárd jut háziorvosi és háziorvosi ügyeleti ellátásra, ez 25 milliárdos többlet az alapellátás számára.
  • 86,6 milliárd jut az alapellátó fogászatokra, ez 1,5 milliárdos minimális forráscsökkentés jelent 2024-hez képest.
  • 909 milliárd forinttal számolhat a szakellátás, ez 6 milliárddal több, mint 2024-ben.
  • 180 milliárdra emelték a gyógyszer-finanszírozásra szánt keretet, a korábbi 129,6 milliárdról, itt közel 50 milliárddal bővülnek a források.
  • 12,9 milliárd jut az otthoni szakápolásra a korábbi 8,9 milliárd forint helyett, ez 4 milliárd forint.
    Szakértői elemzések szerint a 2025-ös egészségügyi büdzsé egyértelmű nyertese a gyógyszerszektor, de a Kórházszövetséget vezető Velkey György szerint a hazai egészségügy továbbra is alulfinanszírozott. Ugyanígy látják a kórházi beszállítók is. A kórházak adósságának konszolidálására két lépcsőben pluszforrásokat is biztosított a kormány 2024-ben, de ez még mindig nem volt elegendő. Az Orvostechnikai Szövetség decemberi közleménye szerint a kórházak alulfinanszírozásával az állam választásra kényszeríti a beszállítókat: bért fizessenek vagy áfát. A kifizetetlen kórházi tartozások nemcsak a béremeléssel kapcsolatos kormányzati elképzeléseket veszélyeztetik, hanem sok beszállítónál már a munkahelyeket is. Kiemelték: a kormány az elmúlt években bebizonyította, hogy rendkívüli helyzetekben képes rendkívüli intézkedésekkel kezelni a problémákat. A kórházi adósságoknál ez nem történt meg, illetve a hozott intézkedések nem elégségesek – jelezte a szövetség. 

Elemzők szerint tarthatóbbnak tűnik a jövő évi költségvetés, mint a korábbiak. Erről Bruttó című makrogazdasági műsorunkban beszélgettünk.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.