BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itthon most már korlátozzák a tej szó használatát – ez az oka

Az agrárminisztérium társadalmi vitára bocsátotta a Magyar Élelmiszerkönyv tejtermékekről szóló előírásának módosítását. Ez alapján nem mindenre használható például a tej vagy a kecskesajt megnevezés.

A kormány honlapján elérhető a Magyar Élelmiszerkönyv tejtermékekről szóló előírásának módosítására tett javaslat. Ez több élelmiszer megnevezését is korlátozza, pontosabban magasabb összetevőarányoktól engedélyezné az eddig ismert megnevezéseket.

HZ1_0769
Pontosabb élelmiszernevek: csak akkor lehet tejnek nevezni az adott élelmiszert, ha legalább hetven százalékban tejet tartalmaz
Fotó: Havran Zoltán
  • A „kecskesajt” elnevezést csak akkor lehet használni, ha a termék legalább 100 százalékban kecsketejből készült, ezzel elkerülhető a félrevezető címkézés.
  • A jövőben azok a termékek, amelyek víz hozzáadásával készülnek, és a tejtartalmuk nem haladja meg a 70 százalékot, már nem használhatják a „tej” szót a megnevezésükben.

Fogyasztókat segítő további javaslatok az élelmiszernevekre

Az Economx cikke szerint a javaslat emellett több, a fogyasztókat segítő változást tartalmaz, ilyenek például, hogy

  • a „félzsíros” tej elnevezése pontosabbá válik, hiszen csak az 2,8 százalékos zsírtartalmú tej viselheti ezt a megnevezést;
  • a tejföl, túró és túrósajt előállítása során élelmiszer-adalékanyagok nem alkalmazható; 
  • a kakaós és karamellás tej esetében pedig a színezékek használata is tilos;
  • a laktózmentes tejtermékek új előírásai szerint a maradék laktóztartalmat a termékek címkéjén „laktóztartalom < 0,1 g/100 g” formában kell feltüntetni.

A rendelettervezet emellett a füstölt ízre és az ízesítőanyagként használt élelmiszerek nevére is kitér. 

Minden javasolt módosítás célja a fogyasztók segítése, pontosabb tájékoztatása.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.