BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderült, milyen hatása volt a türk államoknak a magyar gazdaságra

A magyar külgazdasági és külügyminiszter szerint Brüsszel kudarcos stratégiája miatt energiaválság alakult ki, ami jelentősen felértékelte az együttműködést Magyarország és a türk államok között, amelyek nagyban hozzájárulnak hazánk energiaellátásának biztonságához. Szijjártó Péter beszámolt arról, hogy Magyarország mélyítené a stratégiai együttműködést ezekkel az országokkal: növelné a kereskedelmi forgalmat és a kölcsönös beruházásokat.

Magyarország minden területen készen áll a stratégiai együttműködés fejlesztésére a türk államokkal, ebből ugyanis hazánk már az eddigiekben is sokat profitált – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.

Szijjártó Péter
Szijjártó Péter szerint Magyarország a türk államok is köszönheti az energiabiztonságát / Fotó: Szijjártó Péter / Facebook 

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) informális külügyminiszteri találkozóján leszögezte, hogy Magyarország büszke a történelmére és az örökségére, így annak a türk államokkal közös részeire is. Megtiszteltetésnek nevezte, hogy a TÁSZ most először tartja a csúcstalálkozóját Európában, illetve egy megfigyelői státuszban lévő országban. Rámutatott, hogy a jelenlegi viharos időszakban, a veszélyek korában, Eurázsia és Közép-Ázsia jelentősége rendkívül felértékelődött az energiabiztonság, a gazdaság, a kereskedelmi útvonalak tekintetében is.

Szijjártó Péter szerint Európa az úttörő Magyarország után kullog

Felidézte, hogy ezzel szemben tizenöt évvel ezelőtt, amikor a magyar miniszterelnök először látogatott Azerbajdzsánba, milyen bírálatokat és kioktatást kaptak Nyugatról. Hangsúlyozta, hogy Magyarország már több mint három éve él az ukrajnai háború szomszédságában, és több mint három éve érvel a béke, a tűzszünet mellett, amiért a kormány súlyos támadásokat kapott azok részéről, akik mostanra szintén erre az álláspontra helyezkedtek.

Üdvözölte, hogy a türk országok is a nemzetközi béketábor tagjai, és külön köszönetet mondott a török vezetésnek a béke-erőfeszítéseiért és a két sikeres közvetítési kísérletéért.

Szijjártó Péter ismét támogatásáról biztosította Donald Trump amerikai elnök béketörekvéseit, és arról is beszámolt, hogy a tárgyalások nem lesznek egyszerűek. „Épp ezért felszólítjuk Brüsszelt és az európai politikai vezetőket, hogy ne akadályozzák a béketárgyalások sikerét” – mondta.

Hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra is a Kelet és a Nyugat fontos találkozási pontja kíván lenni, a kormányzati stratégia sikerét ekként a gazdasági semlegesség biztosítja, amelynek eredményeként a német, amerikai, osztrák beruházók mellé megérkeztek a kínai, japán, dél-koreai és török vállalatok is. „És ebben a stratégiában kulcsszerep jut a türk országoknak (…).”

Az elmúlt esztendőkben Magyarország nagyon sokat profitált a türk államokkal való együttműködésből, nagyon sok lehetőségtől estünk volna el a gazdasági fejlődés tekintetében, ha nem működünk veletek együtt.

Megjegyezte, hogy amióta hazánk megfigyelőként részt vesz a TÁSZ munkájában, a kétszeresére nőtt a kereskedelmi forgalom Magyarország és a türk államok között, értéke elérte az ötmilliárd dollárt. Végül pedig arra is kitért, hogy jelenleg 1436 ösztöndíjas diák tanul magyarországi egyetemeken a türk államokból.

A miniszter aláhúzta, hogy Brüsszel kudarcos stratégiája az elmúlt évek folyamán lerombolta az európai gazdasági növekedés korábbi alapjait, súlyos energiaválság alakult ki, és mindez jelentősen felértékelte az együttműködést Magyarország és a türk államok között. Kifejtette, hogy

a türk államok nagyban hozzájárulnak hazánk energiaellátásának biztonságához,

s erre példaként említette, hogy tavaly megkezdődött az azeri és a török földgáz szállítása is Magyarországra, a Mol megkezdte a földgázkitermelését Kazahsztánban, Üzbegisztán és Kirgizisztán pedig atomerőmű-építésről döntött, és magyar technológiák alkalmazását is tervezi.

„Magyarország készen áll a stratégiai együttműködés fejlesztésére a türk államokkal, minden területen készen állunk erre. Növeljük a kereskedelmi forgalmunkat, még több hallgatót fogadunk és kölcsönös beruházásokat ösztönzünk.”

Orbán Viktor: Türk barátaink nélkül Magyarországon nem lenne lehetséges a rezsicsökkentés

A Türk Államok Szervezete budapesti csúcstalálkozóján a kormányfő Ilham Alijev azeri elnökkel is tárgyalt. Orbán Viktor szerint Azerbajdzsánra mindig lehetett számítani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.