A vissza nem térítendő támogatások érthető módon népszerűek a vállalkozások körében – mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.
A szakértő a Demján Sándor Programról elmondta, hogy a vállalkozások kivárnak a beruházásokkal, akkor fejlesztenek, ha a fejlesztés finanszírozásához tudnak valamilyen olcsó forráshoz jutni, preferáltan vissza nem térítendő támogatáshoz. Emlékeztetett: a mostani támogatások alapvetően három támogatási formát tartalmaznak:
Minden finanszírozási formának megvan a helye a támogatási palettán. Természetesen az is igaz, hogy nem jut mindenkinek vissza nem térítendő támogatás, több programelem valamelyik vissza nem térítendő formával számol.
A visszatérítendő formákon belül a kedvezményes hitelek szerepe a legnagyobb, itt persze a kamat mértékének van nagyon fontos szerepe
– jelezte a közgazdász. A kamatkörnyezet az elmúlt időszakban sokat javult, persze nem tért és várhatóan nem is tér vissza a korábbi nulla körüli kamatszint, de a kedvezményes hitelek jó finanszírozást jelenthetnek egy-egy beruházáshoz.
Persze a finanszírozási oldal csak az egyik kérdés – hívta fel a figyelmet Regős Gábor, hozzátéve: kell, hogy a vállalkozásoknak legyen kedvük, motivációjuk beruházni. A nagy érdeklődésből látszik, hogy sok vállalat szeretne is beruházni, még a kedvezőtlen környezet, stagnáló gazdaság és külső kereslet ellenére is tervez bővítést: különösen, ha ennek egy részét az állam vagy az Európai Unió megfinanszírozza. Megjegyezte: ez a támogatásra várás nem a kkv-k sajátossága: a nagyvállalatok beruházásaikhoz ugyanúgy vagy még jobban elvárják a támogatásokat, egy-egy nagyberuházásnak ez feltétele is, és ott még inkább elvárás a vissza nem térítendő támogatás.
Kérdésünkre, hogy a program segít-e a fejletlenebb régióknak felzárkózni, elmondta, hogy a program egyik célja a vállalkozások fejlesztése, versenyképességük növekedése.
Ez összhangban áll a reálbérek emelésének nagyon is szükséges célkitűzésével
– tette hozzá. Cél a beruházások felpörgetése is: az elmúlt időszakban a beruházások jelentős visszahúzó erőt jelentettek a növekedésben, amelyben a költségvetési helyzet mellett az uniós források jelentős részének visszatartása és a bizonytalan gazdasági környezet játszott szerepet.
Hangsúlyozta: a vissza nem térítendő támogatások inkább a fejletlenebb térségeket célozzák, nem függetlenül attól, hogy a programok egy része uniós finanszírozású. Erre a felzárkóztatásra, ennek támogatására szükség is van. A programban most kiemelten kezelt négy régió:
az elmúlt évek, évtizedek forrásai ellenére is lemaradásban van akár az országon, akár az Európai Unión belül. Ebben a négy régióban az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson számolva 2023-ban az uniós átlag 49, 54, 48, illetve 51 százaléka volt. A többi vidéki régióban a mutató az uniós átlag kétharmada körül, míg Budapesten annak 168 százalékán alakult. Míg tehát az elmúlt tizenöt évben volt ezekben a régiókban érdemi felzárkózás, ezt fontos lenne gyorsítani, hiszen a növekedés mértéke a források jelentős részéből kimaradó Budapesten is majdnem hasonló mértékű volt – mondta a közgazdász, hozzátéve: ott a beruházások maguktól is könnyebben megvalósulnak, kevésbé kell őket támogatni.
A közgazdász kiemelte, hogy a nagyszámú igénylés felpörgetheti a hitelpiacot is, hiszen
alacsonyabb kamatok mellett a cégek szívesebben vesznek fel hitelt, azaz a hitelkereslet magasabb lesz.
Megjegyezte, hogy ennek van egy kiszorító hatása is: a cégek természetszerűleg inkább a támogatott, mintsem a piaci hiteleket veszik fel.
Bejelentette az államtitkár: emiatt felpöröghet a gazdaság
A támogatási programok eredményeképpen jó esély van gazdasági növekedésre a második fél évben. Ebben a Demján Sándor 1+1 KKV beruházás-élénkítő támogatási program nagy szerepet játszhat. Az első ütemben az észak-alföldi, az észak-magyarországi, a dél-alföldi és a dél-dunántúli régió vállalkozásai nyertek el támogatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.