BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Rengeteg olaj jön majd Magyarországra a szomszédból

Szijjártó Péter szerint Brüsszel veszélyezteti a térség energiaellátását és szuverenitását, ezért a két ország szoros szövetségben válaszol. Egyre élesebb geopolitikai nyomásgyakorlás közepette mélyül a magyar–szerb együttműködés.

A szuverenitás és nemzeti érdekek védelmében egyre szorosabb a magyar–szerb együttműködés – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Szegeden. A tárcavezető szerb kollégájával, Marko Durictyal közösen tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a régiót egyre súlyosabb külső nyomás éri, ezért a két ország szuverenista kormányai számára az együttműködés elmélyítése nem opció, hanem szükségszerűség.

SZIJJÁRTÓ Péter magyar-szerb együttműködés
Egyre élesebb geopolitikai nyomásgyakorlás közepette mélyül a magyar–szerb együttműködés / Fotó: Oláh Tamás

Szijjártó szerint ma már nem titok, hogy bizonyos közép-európai országokban, így Magyarországon és Szerbiában is külföldről támogatott kormányváltási kísérletek zajlanak, mivel ezek az országok szuverenista politikát folytatnak.

Brüsszel durva eszközöktől sem riad vissza, ha olyan országokról van szó, amelyek nem hajlandók lemondani saját érdekeikről

– fogalmazott.

A miniszter arra is figyelmeztetett, hogy Brüsszel „mindenáron” keresztül akarja vinni a Zelenszkij-tervet, amely súlyosan veszélyeztetné Magyarország és Szerbia biztonságos és olcsó energiaellátását. Mint mondta, sem Budapest, sem Belgrád nem hajlandó lemondani az orosz földgázról és kőolajról.

 

Energiabiztonságot jelent a magyar–szerb együttműködés

Szijjártó kiemelte: a Török Áramlaton keresztül naponta több mint 21 millió köbméter földgáz érkezik Magyarországra Szerbián keresztül, miközben a szerbek már meg is kezdték a magyar tárolókba irányuló betárolást, napi egymillió köbméteres mennyiségben. A felek tárgyaltak egy új, évi ötmillió tonna kapacitású kőolajvezeték építéséről is, amely tovább erősítené a térség energiabiztonságát.

A miniszter ismételten elutasította Ukrajna gyors EU-csatlakozását, mondván: ez súlyos veszélyeket hordozna nemcsak Magyarország, hanem az egész kontinens számára. Ezzel szemben a nyugat-balkáni országok – köztük Szerbia – felvétele szerinte valódi előnyöket jelentene az unió számára.

Ma nincs józan eszű ember, aki azt gondolná, hogy Ukrajna jobb állapotban van, mint Szerbia. Akkor miért az előbbit siettetik Brüsszelben, és miért blokkolják a valóban érett országokat?

– tette fel a kérdést.

Szijjártó szerint a magyar álláspont világos: elutasítják Ukrajna gyorsított felvételét, és kiállnak a Voks2025 szavazáson kinyilvánított nemzeti akarat mellett még akkor is, ha emiatt huszonhat tagállam nyomást gyakorol Magyarországra. A politikus szerint a brüsszeli kettős mérce világosan megmutatkozik: míg Magyarországot bírálják, más tagállamokat nem szankcionálnak a szerb csatlakozási tárgyalások blokkolásáért.

Újabb szintet lép a magyar–szerb együttműködés – fontos megállapodás született Belgrádban

Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint Szerbia és Magyarország stratégiai partner a védelmi együttműködés területén is. A tárcavezető Belgrádban tárgyalt Aleksandar Vucic szerb elnökkel.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.