Az előző, nyereséges év után 2024-ben tetemes veszteséget mutatott ki az országos hulladékgazdálkodást koncessziós rendszerben végző társaság. A Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél osztalékot persze nincs miből fizetni, de a társaság vezetése szerint nem áll fenn olyan körülmény, amely veszélyeztetné a vállalkozás folytatása elvének teljesülését.
A társaság megduplázódott, 379,2 milliárd forintra nőtt nettó árbevételének érdekessége, hogy azon belül megjelent 2,3 milliárd forintnyi export is, vélhetőleg az újrahasznosításra külföldre vitt anyagok értékesítéséből. Üzemi eredménye azonban 7,5 milliárd forintról mínusz 44,1 milliárdra csúszott. Sorra véve a lejtő mögött álló legnagyobb kiadási tételeket a társaság éves beszámolója alapján, azt látjuk, hogy a Mohu
Az adózott eredménye így 6,5 milliárdról hatalmas mínuszban, mínusz 50,4 milliárd forinton landolt. A számok nem teljesen váratlanok, azt tudva, hogy a Mohu fejlesztéseinek jelentős hányada jutott 2024-re, emiatt a költségek tetemes része is tavaly keletkezett. Ráadásul – mutat rá a jelentés kiegészítő mellékletében a társaság – a Mohu az érdemi működését 2023. 07. 01-jén kezdte meg, így a 2023-as időszak árbevétele csak egy fél év árbevételét mutatja. A 2024-es időszakra vonatkozó adat már teljes éves adat.
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer 2024-es évi árbevétele tartalmazza a 2023-as évi árbevételre vonatkozó önellenőrzési tételt. A 2023-as beszámoló készítésekor a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer negyedik negyedévre vonatkozó árbevétele a mérlegkészítéskori rendelkezésre álló limitált információk alapján, legjobb becslés szerint készült el, tényadatok hiányában – magyarázza a Mohu. A tényadatok alacsonyabb számlázható díjbevételt tartalmaztak, így a tény és elhatárolt bevétel közötti eltérés a 2024-es eredményt terheli, mivel a korrekció mértéke nem minősül jelentősnek. Az árbevétel tartalmazza
bevételeit. A bevételekhez kapcsolódó gyártói adatszolgáltatások módosítási lehetősége miatt az utólagos módosítások valószínűsége magasabb, kiemelten igaz ez az indulást követő években.
A társaság ROACE (átlagos lekötött tőkére jutó megtérülés) mutatójának értéke azért lett negatív, mert az adózott eredmény jobban csökkent, mint ahogy az átlagos lekötött tőke nőtt. A mutató összehasonlíthatóságát torzítja, hogy a 2023 évi 9 milliárd forinttal alacsonyabb bevétel és ennek adóvonzata a 2024. évi veszteségben mutatkozott meg az önellenőrzés hatásaként.
A társaság feltárja a fő mutatók alakulásának további hátterét is. Eszerint a mérleg főösszege 44 258 milliárd forinttal volt magasabb az előző évinél. A befektetett eszközök értéke növekedett, a DRS-automaták, hulladékgyűjtő célgépek beszerzése, hulladékudvarok létesítése miatt. A forgóeszközök értékének változása a vevőkkel szembeni követelések növekedéséből fakad.
A saját tőkéjének növekedését a tőkeemelés és a negatív adózott eredmény együttes hatása okozta. A tőkeemelésre a jelentős alulfinanszírozottság fedezése miatt volt szükség.
A céltartalékokat azért növelte a társaság, hogy legyen elég pénze a tárgyévben piacra helyezett, de a jövőben visszaváltásra kerülő, nem újrahasználható csomagolás becsült mennyisége után fizetendő visszaváltási díjra. A kötelezettségek csökkenése a szállítói állomány csökkenésével magyarázható.
A Mohu hulladékot vesz át, de az nem tekinthető vásárolt készletnek. E készlet értéke a számviteli törvény szerint is nulla.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.