BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tiszta Amerika

Még napokkal korábban is hihetetlennek tűnt, ám az amerikai választási holtpont egyre közelebb került ahhoz a pillanathoz, ami után nem egyszerű kisiklásról, de alkotmányos válságról kellene beszélni. Ma reggelre talán már kiderül, hogy a keddi bírói döntés fel tudja-e tartóztani ezt a folyamatot, vagy megy tovább a jogi huzavona. Mindenesetre ha szombatig -- ameddig Florida állam törvénye a külföldről beérkezett szavazatok számlálását előírja -- meglesz a győztes, akkor visszatekintve lehet még az elmúlt napok pengeváltásait egy rendkívüli helyzet elhúzódó megoldáskeresésének tekinteni. Végtére is tény, hogy számos más országban hasonló helyzetben már a tábornokok lépnének színre rendet teremteni. Amerikában legalább a jogászok uralják a terepet.

Ami viszont a végkimeneteltől függetlenül elgondolkodtató, az az, hogy mindkét jelölt igazolja a róluk korábban feltételezett középszerűséget, képtelenek irányítani a folyamatokat. Egyre messzebb sodródtak egy olyan helyzetben, amikor mindkét oldalon napról napra erősödik a pártos helyezkedés. Demokrata és republikánus tisztségviselők, bírók hoznak a demokrata és republikánus érdekeknek megfelelő döntéseket, gyorsan kimutathatók a mögöttes politikai kapcsolódási szálak, immár az objektivitásnak a látszatára is kevéssé ügyelnek a küzdők.

Ugyanakkor az országos közhangulatot még kevésbé befolyásolja az, ami a szekértáborokban zajlik. Csak minden ötödik amerikait aggasztja nagyon a kialakult helyzet, további 28 százalékuk mérsékelten pesszimista. Ám a többség már egyetért abban, hogy a két jelöltnek el kellene fogadnia a majdani floridai végeredményt, nem szabadna tovább bíróságokon fellebbezni vagy esetleg utána más államokban is újraszámlálást provokálva revánsot venni. A hangadó média is e felé nyomja a küzdőket, sőt a pártelitek bizonyos körei is mintha józanodnának.

Ennek a nyomásnak egyre nehezebb ellenállni, különösen ha meggondoljuk, hogy nem is olyan régen Bill Clinton csak úgy élhette túl a fehér házi szexbotrányt, hogy minden lépése előtt és után gondosan tanulmányozta a köz reagálását, a forró pillanatokban, ha kellett, naponta kétszer kért bocsánatot az amerikai nép megtévesztéséért. Sem Bush, sem Gore nem reménykedhet abban, hogy majd jogászai légiója juttatja be a Fehér Házba. Ha a szavazatszámlálási színjáték tovább húzódik, a későbbi elnök végképp kockáztatja a legitimitását.

Pedig már most is úgy tűnik, hogy a majdani utód a beiktatása előtt tart ott, ahová Clinton hat év sikeres elnökség után küzdötte le magát.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.