Akár van, akár nincs politikai szándék az egészségügyi dolgozók szakszervezetének demonstrációja mögött, egy biztos: a cérna szakadófélben van. Még az is mellékes, hogy hányan vonulnak ki az utcára, vagy lassítják az adminisztrációt. Egy biztos, szakadófélben a cérna. S ki lázadozva, más közömbösségbe burkolózva, de nagyon is elégedetlen. S erre minden oka megvan.
Nagy ígéret volt a 2000. év, maga a miniszterelnök helyezte kilátásba az immár egészségügyi történelembe íródott szándékát: az évezred utolsó esztendeje az egészségügy éve lesz.
Persze nem tudni, Orbán Viktor pontosan mit értett ezen. Minisztere, a hírek szerint hamarosan nyugállományba vonuló, ám utána is aktív feladatokra számító Gógl Árpád a kormányfő kijelentését mindenesetre úgy kommunikálta, hogy érezhető javulás lesz az ágazat pénzügyi-gazdasági helyzetében.
Nem lett. Sem a kórházakban és rendelőintézetekben, sem a gyógyítóágazat háttériparában.
A gyógyszergyártók kapkodják a fejüket, nem tudják, mi lesz az év végén felengedő árfagy után. Ugyan szándéknyilatkozatot dugnak az orruk alá egy hosszú távú, kiszámítható ármegállapodás reményében, de hát az, aki az ügyben a kormány nevében tárgyal, januártól már nem kompetens az egészségbiztosító pénzalapjának felhasználásában.
Az egészségügyi miniszterjelölt dinamizmusát az ágazat iránt érdeklődők jó tíz éve megtapasztalták. Ő a megbízatása esetén rendet, profizmust ígér az egészségügy irányításában, sőt arra is figyelmeztetett: komolyan kell venni az egészségügyi dolgozók háromnapos, országos demonstrálását. Maga pozitív erődemonstrációnak véli a megmozdulást, s szerinte nem szabad megengedni, hogy az letargiába csapjon át.
Csak hát pénzt ő sem tud beterelni a rendszerbe, s a következő két év költségvetésének nullaszázalékos dologi automatizmusa elkeserítő. Különösen, hogy tudjuk, az Állami Számvevőszék ez év derekán készített jelentése szerint a kórházak negyede adósságokkal küszködik, s az idei betegforgalom növekedése miatt az OEP pénze idő előtt kifogyott. Decemberre a szokásos gyógykezelési díj ötödével csökkent.
Hogy lesz ebből 13. havi bér? Mi lesz a jövő évre tervezett 40 ezer forint minimálbérrel? Ami amúgy az ágazatban dolgozók felét érinti.
Nem valószínű, hogy demagógok gyülekezete az egészségügy menedzsmentje, akiknek a kezéből az isten pénze is kifolyna. Bizonyára vannak pazarlók, a közpénzekkel zsonglőrködők, de a többség a tisztességesek táborába tartozik. Akiket már nagyon sokszor átvertek az elmúlt évtizedekben. Akiknek a szakmáját tudatosan leértékelte az előző politikai rezsimek sora. S úgy néz ki, hogy a polgári kormány sem emeli méltó rangjára a legnagyobb értéket, az emberek egészségét visszaadó orvoslást és ápolást. Így nem is olyan fontos annak eldöntése, hogy van-e politikai szándék is, vagy nincs az egészségügyisek háromnapos demonstrációja mögött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.