Amikor Greenspan beszél, a világ figyel -- tartja a mondás, és nem alaptalanul. Hiszen az amerikai kamatkilátásokra vonatkozó leghalványabb utalás is dollármilliárdokat képes megmozgatni a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon, és közvetve -- hol jobban, hol kevésbé -- minden ország reálgazdaságát képes befolyásolni.
A Federal Reserve nagy tekintélyű elnöke keddi szenátusi meghallgatásán sem hazudtolta meg önmagát, és komoly fejtörést adott az elemzőknek, valójában hogyan is értékeli a jelenlegi helyzetet. A több mint háromórás meghallgatás elején Greenspan arról beszélt, hogy a gazdaságban túlsúlyban vannak a lassulásra utaló kockázati tényezők, amire a piacok -- a közeli és jelentős kamatcsökkentés reményében -- árfolyam-emelkedéssel reagáltak. Később azonban egy kérdésre válaszolva kijelentette, hogy pillanatnyilag nincs recesszió, és el is kerülhető, az év második felében pedig gyors fellendülésre számít. A befektetők erre az óvatos optimizmusra gyors eladásba kezdtek, mivel meghiúsultnak látták a markáns monetáris lazítás lehetőségét.
Hol hát az igazság? Hogy áll ma az amerikai gazdaság?
A 75. évét taposó Fed-elnök minden bizonnyal tisztában van szavainak súlyával, ezért is igyekszik olyan árnyaltan fogalmazni, hogy mondjon is valamit, meg nem is. A legvalószínűbbnek mégis az látszik, hogy Greenspan tudatában van a helyzet komolyságának, azaz hogy a tavaly még 5-6 százalékos ütemben száguldó gazdaság a tavalyi év végére gyakorlatilag leállt, ami aligha nevezhető "puha földet érésnek". (Lépett is a Fed rögtön, és januárban kétszer is fél ponttal mérsékelte a kamatokat, ráadásul azóta már Bush elnök adócsökkentési terveit is megértőbben kezeli.) A mostani beszéd óvatosan optimista végkicsengése azonban tudatos stratégia része lehet: azt a hirtelen és talán túlzottan megcsappant befektetői és fogyasztói bizalmat próbálja helyreállítani, amelynek megléte alapvető fontosságú a gazdaság minél gyorsabb újbóli talpra állásához. Más kérdés, hogy a meglévő egyensúlytalanságok -- a negatív lakossági megtakarítás, a folyó fizetési mérleg hatalmas hiánya, a feszített munkaerőpiac -- még a derűlátó sugalmazások beteljesülése esetén is fennmaradnának.
Greenspan óvatos optimizmusa tehát segíthet a recesszió kivédésében, az amerikai gazdaság alapvető problémáit azonban önmagában nem oldhatja meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.