BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lapszemle

Die Presse, Budapest Business Journal

Die Presse
Viharok a kelet-európai tőzsdéken címmel közöl cikket a bécsi konzervatív napilap. Gazdasági szempontból 2000 a reformországok számára abszolút sikerként könyvelhető el -- írja a lap.

A vasfüggöny megnyitása óta első ízben a térség bruttó hazai terméke átlagosan 3,5 százalékkal gyarapodott. A magyar, lengyel és cseh tőkepiacban igencsak nagy kiaknázatlan lehetőségek rejlenek.
Pénzügyi szempontból fontos mérőszám a tőzsdei cégek tőkeértékének a GDP-hez viszonyított aránya. A német Onvista adatai szerint ez a szám Magyaroszágon 30, Csehországban 21, Lengyelországban 12 százalék. E mérőszám szerint tehát a magyarok és a csehek máris megelőzik a 16 százalékos értéket felmutató Ausztriát.
Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy a reformországban nem annyira derűs a hangulat. A WIIW bécsi gazdaságkutató intézet szerint a cseh, magyar, lengyel, szlovák és szlovén gazdaság az idén lassulni fog, de a várható 3 százalék még így is jelentősen meghaladja az EU átlagát.
A térség részvénybefektetőinek az utóbbi hónapokban mindenesetre türelmesnek és erős idegzetűnek kellett lenniük. A prágai, budapesti és varsói értéktzsőde ugyanis viharos hónapokat tudhat maga mögött. Helge Rechberger, a Raiffeisen Zentralbank (RZB) elemzője szerint a távközlési és technológiai cégek nehéz időszakot élnek át. Árfolyamjavulásra csak a második negyedévben van kilátás. Az érintett társaságok megítélését ugyanis sokkal inkább befolyásolják az ágazatra ható nemzetközi tendenciák, mintsem a származási ország gazdasági helyzete. A távközlési, technológiai részvényekbe történő befektetés jelenleg -- az amerikai Nasdaqon történtek figyelembevételével -- több mint kockázatos. A külföldi befektetők helyzetét nyelvi és kulturális akadályok is nehezítik. Az, aki képtelen napról napra követni az eseményeket, jobban teszi, ha profikra bízza a munkát, és egy jól vezetett alapba teszi be pénzét.
Budapest Business Journal
A gazdag országok klubja, az OECD tagjai között egy közelmúltban megjelent lista tanúsága szerint Magyarországon legalacsonyabb a társasági adó -- írja a Budapesten megjelenő angol nyelvű üzleti lap. A KPMG könyvelőcég 58 országot vizsgált meg, és közülük került ki győztesként Magyarország 18 százalékos kulccsal, szemben a vizsgált államok 33 százalékos átlagával és a Németországban jelzett 39,36 százalékkal. Magyarország büszke lehet éllovas szerepére, de ez a helyezése a jelek szerint nem lesz tartós, mert a "zöld sárkány" Írország azt tervezi, hogy saját társasági adókulcsát 20 százalékról 12,5-re szállítja le. Emlékeztetni kell rá, hogy a társasági adó csak egyike a cégeket sújtó terheknek, amelyek összessége már egyáltalán nem is olyan alacsony Magyarországon. Feltéve, hogy a gyorsan növekvő, alacsony adózású Írország ellent tud állni a lassan növekvő, nagy adóterhelésű EU-tagok és az Európai Bizottság dühödt nyomásának, jövőre már listavezető lehet az adótáblázaton. Nem lenne célszerű, ha Magyarország harc nélkül feladná első helyezését -- írja a lap kommentátora.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.