Nem sokkal az amerikai tőzsdezárás előtt került nyilvánosságra a The New York Times híre, hogy Donald Trump még februárban megpróbálta rábírni a volt nemzetbiztonsági tanácsadója elleni nyomozás leállítására James Comey-t, az FBI igazgatóját, akit aztán később kirúgott. Az újabb botránynak így alig volt hatása a részvénypiacokra, de tovább gyengítette a dollárt: 0,7 százalékkal áll a jen és 0,3 százalékkal a svájci frankhoz képest, miközben az eurózóna negyedéves GDP-adatainak hatására az euró hat hónapos csúcsra ugrott a zöldhasúval szemben.
Az amerikai valuta vesszőfutása valószínűleg folytatódik. A Westpac Banking egyenesen a dollár eladását, euró és jen vásárlását javasolja az ügyfeleinek – írta a
Bloomberg. A cég szakértőinek várakozásai szerint a dollár május végéig akár 2 százalékkal is gyengülhet az euróhoz, a jenhez és a kanadai dollárhoz képest, és csak júniusban stabilizálódhat az árfolyama.
Hacsak addig nem jön közbe valami, a demokraták mellett ugyanis tekintélyes jogászok is úgy vélik, hogy Trump potenciálisan bűncselekményt követett el az igazságszolgáltatás befolyásolásával, amikor a Michael Flynn volt nemzetbiztonsági tanácsadó elleni nyomozás leállítására próbálta rábírni az FBI igazgatóját. Az esettel kapcsolatban ismét felmerült az alkotmányos vádemelési eljárás (az úgynevezett impeachment) megindítása az elnök ellen.
Bár Trump jogi felelősségre vonásával kapcsolatban még a szakértők között sincs egyetértés, az viszont biztos, hogy a sorozatos botrányok – az FBI-igazgató kirúgása, szigorúan bizalmas hírszerzési információk kiadása az oroszoknak – egyre gyengítik a bizalmat az elnökben. A legfrissebb gazdasági adatok is vegyesek: az ipari termelés ugyan három éve nem látott ütemben, 1 százalékkal nőtt az Egyesült Államokban, a megkezdett lakóingatlan-építések és a kiadott építési engedélyek száma azonban meglepetésre 2,6 százalékos csökkenéssel öt hónapos mélypontra zuhant. Közben a várakozásoknál jobban lassult az infláció és kisebb mértékben, csak 0,4 százalékkal gyorsult a kiskereskedelmi forgalom bővülése áprilisban. A Reuters szerint az adatok egyre több kétséget ébresztenek aziránt, hogy valóban olyan rózsásak-e a gazdasági kilátások, mint sokan hitték.
Közben Európában stabilizálódik a politikai helyzet, a félelmek ellenére egyetlen idei választáson sem tört előre a szélsőjobboldal, és szinte borítékolható Angela Merkel győzelme is a szeptemberi Bundestag-választásokon. Az eurózóna első negyedéves GDP-je az elemzői várakozásoknak megfelelően 0,5 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.