A vízhiányos időszak visszamenőleges – 2017. június 1-jétől visszavonásig érvényes – megállapítását kezdeményezte Pintér Sándor belügyminiszternél a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A köztestület szerint erre a biztonságos élelmiszer-termelés fenntartása érdekében lenne szükség, hisz az elmúlt időszak csapadékhiánya miatt ez évre már most 10-20 százalékkal kevesebb gabonatermés prognosztizálható. A tavaszi és a nyár eleji szárazság a szabadtéri tüzek számát is megemelte. A meteorológiai előrejelzések alapján hosszabb távon is száraz, meleg, csapadékmentes időszak várható, a hőség pedig megnöveli az erős szelek és jégesők kockázatát, melyek további veszteségeket okozhatnak a gazdálkodóknak. Ha a NAK kezdeményezésére kihirdetik a vízhiányos időszakot, annak időtartamára a gazdálkodóknak nem kell vízkészletjárulékot fizetniük az öntözésre, a halgazdálkodásra és a rizstermelésre felhasznált vízmennyiség után.
E tevékenységekre egyébként 2006. január 1. óta van érvényben, 2014 óta pedig a központi költségvetés finanszírozza a mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat. Az Európai Bizottság a Víz keretirányelv előírásai alapján ugyanakkor kimondta, hogy a tagállamoknak a vízszolgáltatásoknál figyelembe kell venniük a költség-visszatérülés elvét, s díjat kell megállapítaniuk a használók felé – emlékeztetett közleményében a NAK. Ennek megfelelően a kormány úgy határozott, hogy ezt a kivételt meg kell szüntetni, és a felhasznált vízmennyiséggel arányos díjakat 2016. július 1-jétől be kell vezetni. A Belügyminisztérium és a NAK közötti egyeztetések eredményeként a vízkészletjárulék-fizetés határidejét sikerült július 1-jéről kitolni október 1-jére, így az öntözés esetében gyakorlatilag még egy díjmentes évet nyertek a gazdálkodók. További kedvezményként vízkontingenshatárokat is megállapítottak évi 50-150 ezer köbméter mennyiségig, mely alatt szintén nem kell fizetni a járulékot. Ezeken túl a vízkészletjárulék-fizetési kötelezettség alóli mentesség továbbra is fennmaradhatott a többletvizek visszatartásából és tározásából származó vízkészletek után, valamint a tartósan vízhiányos időszakban – amelynek megállapítását most kezdeményezte az agrárkamara.
Többletpénz az uniós fizetések menedzselésére
Határozatban biztosított 2,35 milliárd forint többletforrást a kormány az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) tanúsító szervi feladatai, valamint az EMVA-nál és az Európai Mezőgazdasági Garancialapnál az illetékes hatósági közreműködésre. Utóbbi az akkreditációs és felügyeleti vizsgálatok elvégzését jelenti. A többletforrást a Miniszterelnökség számára kell elkülönítenie a nemzetgazdasági miniszternek. Ebből idén 737,8 millió forint kerül a Miniszterelnökség költségvetési fejezetébe, négy részletben. Jövőre és 2019-ben évi 558,8 millió forint, 2020-ban 444,5 millió, 2021-ben pedig 53,3 millió forint az elkülönítendő összeg. A Miniszterelnökség e feladatokra közbeszerzést írhat ki, a 2017 és 2021 közötti évekre 2,35 milliárd forintos kötelezettségvállalási maximummal. Szakértők szerint a többletforrásigény összefüggésben van azzal, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal év eleji, jogutódlással történt megszűnése után az új kifizetőügynökséget többlépcsős folyamatban kell akkreditáltatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.