Végre kedvező gazdasági adatok érkeztek Németország felől. A német ipari termelés váratlanul emelkedett májusban. Miközben az elemzők 0,2 százalékos visszaesést prognosztizáltak, a német statisztikai hivatal, a Destatis hétfői gyorsjelentése szerint az év ötödik hónapjában a termelés 1,2 százalékkal bővült áprilishoz képest.
A Bloomberg elemzése szerint a növekedés mögött az áll, hogy a vállalatok igyekeztek felpörgetni a termelésüket az Amerikai Egyesült Államokba irányuló exportjukra kivetett vámok július 9-i hatálybalépése előtt. Az autó-, gyógyszer- és energiatermelés egyaránt emelkedett májusban.
A szakértők azonban a kedvező adatok ellenére sem túl optimisták. Bár az új kereskedelmi szabályok miatt a termelés felpörgött, és emiatt a vártnál jobban alakult az elmúlt időszak, az év hátralévő részére kevésbé kedvezők a kilátások. Európa legnagyobb gazdasága esetében az idei évet tekintve már az egy helyben állás is jó eredménynek számítana. És ha a Donald Trump amerikai elnök által megindított vámháború tovább eszkalálódik az Egyesült Államok és az Európai Unió között, akkor a Bundesbank előrejelzése szerint 2025-ben és 2026-ban is zsugorodhat a német gazdaság.
„A helyzet továbbra is képlékeny, a feszültségek eszkalálódása és enyhülése is bármikor bekövetkezhet” – jelentette ki Joachim Nagel, a Bundesbank elnöke hétfőn. A jegybankár szerint, ha a konfliktus súlyosbodna, az 2027-re a német GDP 1,5 százalékos csökkenését okozhatná.
Július 9-én jár le a határidő az Egyesült Államokkal való vámmegállapodásra. Bár az EU számára még van esély arra, hogy megszülessen az alku, a vállalkozások többsége már jelenleg is igyekszik felkészülni a bonyolultabb kereskedelmi kapcsolat költségeire. Bizonyos vállalatok azt tervezik, hogy a termelésük egy részét a tengerentúlra helyezik át, mivel az ott gyártott termékekre nem vonatkoznak a súlyos vámok. Mások, mint például a Mercedes-Benz, titkos találkozókat tartottak amerikai tisztviselőkkel, megkerülve ezzel az EU által vezetett hivatalos tárgyalásokat.
A német gazdasági minisztérium közleménye szerint az, hogy a feldolgozóipari termelés mennyire tud további lendületet venni a nyáron, nagyban függ attól, hogyan alakul a kereskedelmi háború és a geopolitikai környezet. A bizonytalanságokat tetézi, hogy a gyári megrendelések 1,4 százalékkal estek májusban, ami négy hónap óta az első csökkenés.
„A német gazdaság rövid távon jókora ellenszéllel néz szembe. Ettől függetlenül óvatos optimizmusra van okunk a közeljövőt illetően. A vártnál erősebb, 0,4 százalékos év eleji növekedést is figyelembe véve 2025-re egy enyhe bővülés lehetségesnek tűnik. Ez azonban még mindig azt jelentené, hogy három egymást követő évben is csak minimális növekedést produkált a gazdaságunk” – foglalta össze Joachim Nagel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.