BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar újságnak árulta el az orosz külügyminiszter, hogyan lehet béke Ukrajnával: csak így lehetséges a háború rendezése

Az orosz külügyminiszter exkluzív interjút adott a Magyar Nemzetnek, amelyben kifejtette Oroszország álláspontját az ukrán konfliktusról és a magyar–orosz kapcsolatokról.

Oroszország nyitott az ukrán konfliktus politikai és diplomáciai rendezésére, de ez nem lehet csupán fegyverszünet a csapatok átcsoportosítására – hangsúlyozta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Magyar Nemzetnek adott interjújában. Kiemelte, hogy fenntartható megoldás csak a konfliktus kiváltó okainak megszüntetésével érhető el, beleértve az Oroszországot érintő NATO-bővítési fenyegetések megszüntetését és az orosz kisebbség jogainak biztosítását Ukrajnában.

Ukrainian brigade fighting in Zaporizhzhia direction gets ground drone
Lavrov a konfliktus kiváltó okairól is beszélt az interjúban / Fotó: AFP

A külügyminiszter kitért arra is, hogy Oroszország szerint szükséges a Krím és más újonnan csatlakozott területek orosz státuszának nemzetközi elismerése, valamint Ukrajna demilitarizálása és „nácitlanítása”. 

Lavrov szerint ezeket a pontokat egy jogilag kötelező erejű békemegállapodásban kell rögzíteni.

A béketárgyalások folyamatáról elmondta, hogy Isztambulban már két forduló lezajlott, és folynak az egyeztetések a harmadik időpontjáról. Eddig főleg humanitárius kérdésekben született megállapodás.

Lavrov visszautasította azokat a nyugati vádakat, miszerint Oroszország meg akarná szállni Európát. Szerinte ezek csak az európai vezetők próbálkozásai arra, hogy eltereljék a figyelmet saját belpolitikai problémáikról.

Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete már régóta nem védelmi szövetség, amint azt a NATO-országok vezetői állítják. A jugoszláviai, iraki és líbiai katonai kalandok nem magyarázhatók a tagállamok területének megvédésére irányuló szándékkal. Kik ellen védekeztek ott a NATO-országok? Ki támadta meg őket? Ezért a NATO-bázisok megjelenése Ukrajnában és magának Ukrajnának a harcos szövetségbe való bevonása közvetlen veszélyt jelent nemzetbiztonságunkra nézve.

– jegyezte meg.

A magyar–orosz kapcsolatokról szólva a külügyminiszter méltatta a magyar vezetés „kiegyensúlyozott és pragmatikus” hozzáállását. 

Kiemelte, hogy a szankciók ellenére folytatódik az együttműködés olyan területeken, mint a Paks II. projekt vagy az energiaszállítások.

A teljes interjú a Magyar Nemzet oldalán olvasható.

Borítókép: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (Fotó: AFP)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.