BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Meglepte a piacot a kartell, a profik elárulták, milyen olajárakra számíthatunk

A vártnál nagyobb termelésnövelésről döntött az OPEC+. A Brent és a WTI lefelé indult, de Donald Trump vámpolitikája és a közel-keleti helyzet is befolyásolja még az olajárakat az év hátralévő részében.

Árcsökkenéssel kezdte a hetet a kőolaj, miután szombaton az OPEC+ olajkartell a vártnál nagyobb termelésnövelésről állapodott meg a jövő hónaptól, ami felerősítette a túlkínálattól tartó piaci aggodalmakat, miközben az amerikai vámpolitika továbbra is bizonytalanná teszi a keresleti kilátásokat, s ezen keresztül az olajárakat is.

olajár World Leaders Day At The COP29 Global Climate Talks
Merre mennek az olajárak? / Fotó: Andrey Rudakov

Felpörgeti a termelést az olajkartell

Az északi-tengeri Brent hordójával 68 dollár közelében kereskednek, míg a West Texas Intermediate (WTI) 66,5 dollár közelében ingadozik.

A Szaúd-Arábia által vezetett kartell úgy döntött, hogy napi 548 ezer hordóval (bpd) növeli a kínálatot. Az augusztustól életbe lépő emelés ugrásszerű növekedés a májusra, júniusra és júliusra jóváhagyott 411 ezer bpd-s emeléshez, valamint az áprilisi 138 ezer bpd-hez képest.

A tempó arra utal, hogy az OPEC+ a tervezett 2026 végi időpontnál egy évvel korábban oldhatja fel termeléscsökkentését, hiszen – amint az RBC Capital megállapította – a mostani döntéssel a 2022-ben elhatározott és 2023-tól megkezdett napi 2,2 millió hordós kínálatszűkítés közel 80 százalékát már visszahozták a piacra.

Ráadásul a kartell online találkozóján részt vett küldöttek szerint a következő, augusztus 3-i ülésen már fontolóra is vehetik a további napi 548 ezer hordós növelést, amivel teljesen kivezetnék a termeléscsökkentést.

Egészséges nyári keresletet tapasztalnak, a megemelt kínálatot is könnyedén felszívja a piac

– indokolta a szövetség a döntést, amivel Donald Trump amerikai elnök alacsonyabb üzemanyagköltségeket követelő felhívására is reagáltak.

Az erős olajkeresletbe vetett bizalmát egyébként Szaúd-Arábia vasárnap azzal demonstrálta, hogy négy hónapos ázsiai csúcsra emelte az Arab Light nyersolaj augusztusi árát.

A megnövelt kitermelés egyértelműen agresszívebb versenyt jelent a piaci részesedésért, és úgy tűnik, az olajexportáló országok készek tolerálni a kínálatbővülésből eredő ár- és bevételcsökkenést is

– írta Tim Evans, az Evans Energy vezetője befektetőknek szóló jegyzetében.

A vámháború is lefelé nyomja az olajárakat 

Az olajpiac az elmúlt hetekben az Izrael és Irán közötti konfliktus miatt meglehetősen volatilis volt, most a tűzszünetre – még ha törékenynek tartják is – tekintettel a befektetők 

Az utóbbival kapcsolatban érkezett a hír, hogy Howard Lutnick kereskedelmi miniszter arról beszélt, Trump vámjai augusztus 1-jén lépnek hatályba, lélegzetvételnyi időt adva a kereskedelmi partnereknek a korábbi, július 9-i határidőhöz mérten.

Maga Trump is posztolt vasárnap késő este a közösségi médiában, közölve, hogy további 10 százalékos vámot vet ki minden olyan országra, amely „a BRICS-országok Amerika-ellenes politikájához” csatlakozik.

Mi várható év végéig?

Hacsak a közel-keleti forró pontokon nem lépnek fel tényleges ellátási zavarok – a továbbra is fennálló feszültségek ellenére –, az olaj jegyzése idén várhatóan 70 dollár alatt marad.

 

A The Wall Street Journal júniusi felmérése szerint a nagy befektetési bankok – köztük a Goldman Sachs, a Morgan Stanley és a JPMorgan – is arra számítanak, hogy a Brent nyersolaj hordónkénti átlagára 66,32 dollár, a WTI nyersolajé pedig 63,03 dollár lesz idén.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.