Több mint 6000 ellenőrzést hajtottak végre, és 200 millió forint fölötti bírságot szabtak ki az élelmiszer-biztonsági ellenőrök, a fogyasztóvédelemben is legalább 7000 ellenőrzést koordináltak – mondta hétfőn Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára, aki bemutatta a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hivatal (NKFH) első fél évének eredményeit.
A Nemzetgazdasági Minisztérium és az NKFH egyik legfontosabb idei intézkedése az árréscsökkentési program volt, amelyet eredetileg 30 élelmiszer-kategóriára vezettek be, majd később a drogériai termékekre is kiterjesztettek – emelte ki az államtitkár. Az intézkedés kézzelfogható eredményeket hozott: a termékkategóriák átlagos árai több mint 20 százalékkal csökkentek, egyes termékek esetén pedig még nagyobb mértékű esés tapasztalható. Például a natúr joghurt ára 36, a sertészsír ára 35 százalékkal mérséklődött, a papírtermékeknél pedig – a korábban jellemzően magas árrés miatt – még látványosabb, 25 százalékos átlagos csökkenés valósult meg.
A hatóság egyidejűleg kibővítette az online árfigyelő rendszerét, amely immár 140 termékkategóriát követ naponta – 110 élelmiszeripari és 30 háztartási termék tartozik ide. Ezek többsége kapcsolódik az árréscsökkentéshez, de számos más termékcsoport is szerepel a rendszerben, biztosítva a hatóság számára a folyamatos ármonitorozást.
A piac jelenlegi egyik legégetőbb problémája a friss zöldségek és gyümölcsök árának megugrása. Gerlaki Bence szerint az infláció új, nehezen kontrollálható elemmel bővült: az éghajlatváltozás hatására egyes szezonális termékek, például a kajszibarack vagy a meggy ára több mint megduplázódott. A kereslet-kínálat átrendeződése mögött elsősorban a kedvezőtlen időjárás áll, nem pedig piaci visszaélések.
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy már korábbi tanulmányok is rámutattak: a klímaváltozás akár 0,4–0,9 százalékponttal is emelhette az inflációt – például a 2022-es hőhullám idején. Gerlaki Bence felhíva a figyelmet arra is, hogy
a hatóság ezért kiemelt feladatának tekinti e hatások felismerését és gazdasági következményeik értelmezését.
Az első fél év egyik fontos előkészítési szakaszban lévő intézkedése a nyugdíjas-élelmiszer-utalvány bevezetése, amelynek részleteit a kormány várhatóan még a nyáron társadalmi egyeztetésre bocsátja. A hatóság feladata lesz ellenőrizni, hogy a kijelölt üzletek
elfogadják-e az utalványokat, és a fogyasztók valóban hozzáférnek-e a támogatott termékekhez.
A hatóság első féléves tevékenységének egyik leglátványosabb eredménye az ellenőrzések számában és az általuk generált szankciókban mutatkozik meg. Több mint 6070 élelmiszer-ellenőrzést végeztek – főként vendéglátóhelyeken, piacokon és kereskedelmi egységekben.
A legtöbb szabálytalanság a kereskedelemben fordult elő, ahol több mint 210 millió forintnyi bírságot szabtak ki.
A fogyasztóvédelmi ellenőrzések összesített száma meghaladta a 7100-at. Ebből több mint 1400 kapcsolódott az árréscsökkentés szabályainak betartásához, a fennmaradó részt a szavatossági, e-kereskedelmi és egyéb – politikailag is kiemelt – célvizsgálatok tették ki. A panaszok száma meghaladta az 1300-at, ami tovább erősíti a hatóság jelenlétének és reagálóképességének szükségességét.
Az NKFH égisze alatt működő Európai Fogyasztói Központ különösen a határon átnyúló vásárlások problémáira specializálódott. A leggyakoribb panaszok az e-kereskedelmet (54 százalék), a légiutas-jogokat (30 százalék), valamint az utazási és autóbérlési szolgáltatásokat érintik. A központ az elmúlt években közel 320 millió forintnyi vagyoni igényt érvényesített sikerrel a fogyasztók javára, ebből csak 2024-ben közel 44 milliót, 2025 első fél évében pedig már majdnem 20 milliót. A hatóság nemcsak reagál a panaszokra, hanem proaktívan bővíti az ellenőrzési fókuszait is – emelte ki az államtitkár.
Az idei év újdonságai közé tartozik például a videójátékok piacának vizsgálata, ahol többször előfordult, hogy a fogyasztók megtévesztő hirdetésekkel találkoztak
– például „lootboxok” vásárlásakor, amelyek nem eredményeztek valós ellenszolgáltatást.
Kiderült: rendkívül agyafúrt módon befolyásolnak a videójátékok
Elriasztó eredménnyel zárult az a nemzetközi ellenőrzési akció, amelynek során 439 mobil- és online játékot vettek górcső alá. A vizsgálat megállapításai szerint a videójátékok szinte kivétel nélkül tartalmaztak manipulációs, pénzköltésre ösztönző elemeket.
Készül egy országos vizsgálati terv az ingatlanközvetítők gyakorlatára is, különös tekintettel a megtévesztő hirdetésekre, hamis képekre, irreális árakra. A munkacsoport a második fél évben kezdi meg működését.
Az NKFH és a minisztérium őszre több törvénymódosítást is előkészít: átalakítják a fogyasztóvédelmi törvényt, a tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló jogszabályt és a piacfelügyeletről szóló szabályozást is. A cél, hogy a vállalkozások számára ne csak szankciókat, hanem támogató eljárásokat is biztosítsanak – például a békéltetőtestületi eljárás kiterjesztésével vagy enyhítő körülmények mérlegelésével.
Az NKFH tevékenysége nemcsak az árak alakulására, hanem a fogyasztók biztonságérzetére is pozitív hatást gyakorol. A fogyasztóvédelem szerepe egyre sokrétűbb – a klímakockázatoktól az e-kereskedelmen át a vidéki hentesüzletig mindenhol jelen van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.