BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
GERLAKI Bence

Repülés, lootbox, joghurt: minden fronton fellép a fogyasztóvédelem – mérlegen az első fél év

Látványos eredményeket hozott az árréscsökkentési program és az árfigyelő rendszer kibővítése: egyes termékek ára harmadával esett vissza, miközben a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság több mint 13 ezer ellenőrzést hajtott végre az év első felében. Gerlaki Bence, az NGM államtitkára szerint a fogyasztókat védő intézkedések már most jelentős árcsökkenést eredményeztek, miközben a hatóság egyre fontosabb szerepet vállal a klímaváltozás inflációs hatásainak kezelésében is.

Több mint 6000 ellenőrzést hajtottak végre, és 200 millió forint fölötti bírságot szabtak ki az élelmiszer-biztonsági ellenőrök, a fogyasztóvédelemben is legalább 7000 ellenőrzést koordináltak – mondta hétfőn Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára, aki bemutatta a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hivatal (NKFH) első fél évének eredményeit.

GERLAKI Bence fogyasztó
Gerlaki Bence államtitkár bemutatta a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hivatal első fél évének eredményeit / Fotó: Kocsis Zoltán

Több mint húsz százalékkal estek az árak az árréscsökkentés hatására

A Nemzetgazdasági Minisztérium és az NKFH egyik legfontosabb idei intézkedése az árréscsökkentési program volt, amelyet eredetileg 30 élelmiszer-kategóriára vezettek be, majd később a drogériai termékekre is kiterjesztettek – emelte ki az államtitkár. Az intézkedés kézzelfogható eredményeket hozott: a termékkategóriák átlagos árai több mint 20 százalékkal csökkentek, egyes termékek esetén pedig még nagyobb mértékű esés tapasztalható. Például a natúr joghurt ára 36, a sertészsír ára 35 százalékkal mérséklődött, a papírtermékeknél pedig – a korábban jellemzően magas árrés miatt – még látványosabb, 25 százalékos átlagos csökkenés valósult meg.

A hatóság egyidejűleg kibővítette az online árfigyelő rendszerét, amely immár 140 termékkategóriát követ naponta – 110 élelmiszeripari és 30 háztartási termék tartozik ide. Ezek többsége kapcsolódik az árréscsökkentéshez, de számos más termékcsoport is szerepel a rendszerben, biztosítva a hatóság számára a folyamatos ármonitorozást.

Klímaváltozás és árrobbanás: új inflációs tényező jelent meg

A piac jelenlegi egyik legégetőbb problémája a friss zöldségek és gyümölcsök árának megugrása. Gerlaki Bence szerint az infláció új, nehezen kontrollálható elemmel bővült: az éghajlatváltozás hatására egyes szezonális termékek, például a kajszibarack vagy a meggy ára több mint megduplázódott. A kereslet-kínálat átrendeződése mögött elsősorban a kedvezőtlen időjárás áll, nem pedig piaci visszaélések.

Az államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy már korábbi tanulmányok is rámutattak: a klímaváltozás akár 0,4–0,9 százalékponttal is emelhette az inflációt – például a 2022-es hőhullám idején. Gerlaki Bence felhíva a figyelmet arra is, hogy

a hatóság ezért kiemelt feladatának tekinti e hatások felismerését és gazdasági következményeik értelmezését.

Nyugdíjas-élelmiszer-utalvány: új program a láthatáron

Az első fél év egyik fontos előkészítési szakaszban lévő intézkedése a nyugdíjas-élelmiszer-utalvány bevezetése, amelynek részleteit a kormány várhatóan még a nyáron társadalmi egyeztetésre bocsátja. A hatóság feladata lesz ellenőrizni, hogy a kijelölt üzletek

  • hentesek,
  • zöldségesek,
  • élelmiszerboltok

elfogadják-e az utalványokat, és a fogyasztók valóban hozzáférnek-e a támogatott termékekhez.

Több mint 13 ezer ellenőrzés, 1,2 milliárdos bírság

A hatóság első féléves tevékenységének egyik leglátványosabb eredménye az ellenőrzések számában és az általuk generált szankciókban mutatkozik meg. Több mint 6070 élelmiszer-ellenőrzést végeztek – főként vendéglátóhelyeken, piacokon és kereskedelmi egységekben.

A legtöbb szabálytalanság a kereskedelemben fordult elő, ahol több mint 210 millió forintnyi bírságot szabtak ki.

A fogyasztóvédelmi ellenőrzések összesített száma meghaladta a 7100-at. Ebből több mint 1400 kapcsolódott az árréscsökkentés szabályainak betartásához, a fennmaradó részt a szavatossági, e-kereskedelmi és egyéb – politikailag is kiemelt – célvizsgálatok tették ki. A panaszok száma meghaladta az 1300-at, ami tovább erősíti a hatóság jelenlétének és reagálóképességének szükségességét.

Fogyasztóvédelem határokon innen és túl

Az NKFH égisze alatt működő Európai Fogyasztói Központ különösen a határon átnyúló vásárlások problémáira specializálódott. A leggyakoribb panaszok az e-kereskedelmet (54 százalék), a légiutas-jogokat (30 százalék), valamint az utazási és autóbérlési szolgáltatásokat érintik. A központ az elmúlt években közel 320 millió forintnyi vagyoni igényt érvényesített sikerrel a fogyasztók javára, ebből csak 2024-ben közel 44 milliót, 2025 első fél évében pedig már majdnem 20 milliót. A hatóság nemcsak reagál a panaszokra, hanem proaktívan bővíti az ellenőrzési fókuszait is – emelte ki az államtitkár.

Az idei év újdonságai közé tartozik például a videójátékok piacának vizsgálata, ahol többször előfordult, hogy a fogyasztók megtévesztő hirdetésekkel találkoztak

– például „lootboxok” vásárlásakor, amelyek nem eredményeztek valós ellenszolgáltatást.

Kiderült: rendkívül agyafúrt módon befolyásolnak a videójátékok

Elriasztó eredménnyel zárult az a nemzetközi ellenőrzési akció, amelynek során 439 mobil- és online játékot vettek górcső alá. A vizsgálat megállapításai szerint a videójátékok szinte kivétel nélkül tartalmaztak manipulációs, pénzköltésre ösztönző elemeket.

Gamer,Playing,Game,By,Joystick,With,Computer,,Gaming,And,Esports
A videójáték-piacot is aktívan figyeli a hatóság / Fotó: Shutterstock

Készül egy országos vizsgálati terv az ingatlanközvetítők gyakorlatára is, különös tekintettel a megtévesztő hirdetésekre, hamis képekre, irreális árakra. A munkacsoport a második fél évben kezdi meg működését.

Jogszabály-módosítások jönnek ősszel

Az NKFH és a minisztérium őszre több törvénymódosítást is előkészít: átalakítják a fogyasztóvédelmi törvényt, a tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló jogszabályt és a piacfelügyeletről szóló szabályozást is. A cél, hogy a vállalkozások számára ne csak szankciókat, hanem támogató eljárásokat is biztosítsanak – például a békéltetőtestületi eljárás kiterjesztésével vagy enyhítő körülmények mérlegelésével.

Az NKFH tevékenysége nemcsak az árak alakulására, hanem a fogyasztók biztonságérzetére is pozitív hatást gyakorol. A fogyasztóvédelem szerepe egyre sokrétűbb – a klímakockázatoktól az e-kereskedelmen át a vidéki hentesüzletig mindenhol jelen van.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.