BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszelt legyőzték a gazdák, mégis ők veszíthetnek – hiába a győztes harc, hosszú távon csorbul a gazdálkodók érdeke

Az Európai Bizottság majdnem hozzányúlt az EU legszentebb tehenéhez, a mezőgazdasági támogatásokhoz. Az agrárszektor tiltakozása végül eredményes lett, a gazdák megnyerték a harcot Brüsszellel szemben, azonban összességében mégis vesztesek lesznek.

A Covid–19-járvány alatt felvett kölcsönök törlesztése miatt az Európai Bizottság fontolóra vette, hogy hozzányúljon az EU egyik legszentebb tehenéhez, a mezőgazdasági támogatásokhoz. Az uniós költségvetési politika azonban nemcsak a számokról, hanem arról is szól, hogy kiket lehet mozgósítani, és hogy ki tudja elég korán, elég hangosan meghúzni a vörös vonalakat.

brüsszel Kyiv,,Ukraine,,19.07.2023.,Tractor,In,A,Field,,Tractor,With,Aorosz-ukrán háborúUkrajna, mezőgazdasági termékek, vámokEurópai Unió, EU, Lengyelország
A gazdák megnyerték a harcot Brüsszellel szemben, azonban összességében mégis vesztesek lesznek / Fotó: Oleksandr Filatov

Brüsszel megrengette volna az Európai Unió legfontosabb területét

A közel 400 milliárd eurós Közös Agrárpolitika (KAP) az EU hétéves költségvetésének majdnem egyharmadát teszi ki. Az 1962-es létrehozása óta ez a gazdasági együttműködés legrégebbi közös politikája, és rendkívül erősen védik azok az érdekcsoportok, amelyek évtizedek óta haszonélvezői.

Ennek ellenére Brüsszel néhány hónapig azon gondolkodott, hogy a Közös Agrárpolitikát és a kohéziós alapokat beolvasztja a nemzeti partnerségi programokba. Az elképzelés szerint a tagállamok nagyobb beleszólást kaptak volna az uniós pénzek elköltésébe, azaz a forrásokat könnyebben tudták volna más területekre átirányítani. 

A cél az volt, hogy alapjaiban alakítsák át a mezőgazdasági költségvetést. 

A brüsszeliták rugalmasnak és egyszerűsítettnek mutatták be a rendszert, ám a bírálók hatalomátvételnek és a KAP kiüresítésének tartották.

A mezőgazdasági szereplők fellázadtak a terv ellen, és lobbit indítottak a status quo fenntartásáért. A Németországot kormányzó kereszténydemokraták például nyílt levelet írtak Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek, arra kérve őt, hogy ne olvassza be a mezőgazdasági költségvetést az általános uniós kiadások közé. Sőt, a bizottság mezőgazdasági biztosa, Christophe Hansen is belső ellenállásba kezdett.

Mint a Világgazdaság korábban megírta, a tagállamok legalább fele, de információk szerint 14 ország – köztük Magyarország és Románia képviselői – szembemegy Brüsszel tervével. A vita tétje az, hogy ki dönt a pénzek sorsáról, Brüsszel vagy a nemzeti kormányok. Némely uniós képviselő saját kormányának érdekével is szembemenve aggódik amiatt, hogy túl sok döntési lehetőség kerülne vissza az országok vezetőihez.

Az ellenállás miatt végül a bizottság elvetette az átalakítási tervet: az EU 2028–2034-es költségvetésében nagyjából ugyanúgy fog kinézni, mint a jelenlegi, az alapstruktúrát érintetlenül hagyják.

A jókora visszakozás azt jelzi, hogy a mezőgazdasági lobbi még mindig nagy politikai erőt képvisel Brüsszelben, még akkor is, ha a gazdák száma csökken, és egyre többen követelik, hogy az uniós pénzeket inkább stratégiai kihívásokra irányítsák – mutatott rá a Politico.

Olyan kompromisszum született, aminek senki sem örül

Hiába marad meg a költségvetési struktúra, maga a büdzsé kerete nem fog nőni. Sőt, a járvány miatti adósságok visszafizetése, valamint az új uniós prioritások finanszírozása miatt a mezőgazdasági szektor várhatóan kevesebb támogatást kaphat, mint eddig.

Előzetes becslések szerint ez 15-25 százalékos csökkenés is lehet a jelenlegi szinthez képest.

Főként a közvetlen kifizetések kiegészítő tételei lehetnek szerényebbek, ami újra fellobbanthatja azokat a tiltakozásokat, amelyek tavaly végigsöpörtek Európán.

Bármilyen olyan intézkedés, amely nem jelent növelt és célzott agrárköltségvetést, nem fog megfelelni a kor kihívásainak – mondta Bernhard Krüsken, a Német Gazdaszövetség főtitkára.

Összességében a politikai kompromisszum egyik felet sem elégíti ki igazán. A gazdaszervezetek számára a strukturális túlélés pénzügyi biztonság nélkül nem sokat ér. A költségvetési szigor hívei és a modernizálók számára pedig a KAP megtartása elszalasztott lehetőségnek tűnik.
 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.