BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem kell megbélyegezni a hitelfelvételt

Hitelezési konvergenciának kell erősítenie a reálkonvergenciát Nagy Márton szerint. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felülvizsgálta 2013-as vélekedését, és a vállalati hiteleknél 50, a lakosságinál akár 100 százalékkal is magasabb hitelvolumen-bővülést is elképzelhetőnek tart. Ahhoz, hogy ne keletkezzen probléma a lakossági adósságnál, a hitelek szélesebb körű elterjedését akarja elérni a jegybank.

A jövedelmek és a beruházások bővülésének, valamint a hitelezés emelkedésének 2030-ig együtt kell megvalósulnia, mindhárom szükséges, de önmagában egyik sem elégséges a fenntartható felzárkózáshoz. Ez azt is jelenti, hogy a várt reál- és pénzügyi konvergencia egymást erősítő, egészséges folyamat – jelentette ki Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Portfolio.hu bankkonferenciáján. A szakember hangsúlyozta: a 2000-es évek elején mindenki hitt a gyors felzárkózásban, ám az befulladt, most – tanulva a korábbi tapasztalatokból is – olyan megoldást kell találni, amely fenntartható.

Nagy Márton szerint a makrogazdasági alapok adottak: a fejlődési pályán tízéves időtávon a teljes foglalkoztatottság fenntartható, a keresetek megduplázódásával lehet számolni, a beruházási ráta 23-25 százalékra emelkedhet, a termelékenységnek minimum a GDP növekedésével kell javulnia. Ha ezek a feltételek fennállnak, akkor a 4 százalék feletti növekedés az MNB alelnöke szerint fenntartható.

A jegybank alelnöke úgy látja, hogy a fenti makrogazdasági pályát feltételezve 2030-ig a bankrendszer mérlegfőösszege a GDP jelenlegi 95 százalékáról 160 százalékra növekedhet. Újraindulhat a fenntartható konvergencia, ezért a korábbiaknál magasabb egyensúlyi hiteldinamika indokolt. A hitelezés terén a vállalati hitelezés a GDP 17 százalékáról 30 százalékra emelkedhet, a lakossági hitelezés 15 százalékról 40 százalékra juthat, ezen belül a lakáshitek mértéke a GDP 8 százalékáról 30 százalékra emelkedhet. Bőven van még helye a növekedésnek – a lakáshitelek terén a hozzánk legközelebb álló Lengyelország is 20 százalék körüli GDP-arányos hitelpenetrációval rendelkezik. Nagy Márton szerint az előrejelzett számokat már produkálta a válság előtt a magyar bankrendszer, s ezért nem elrugaszkodott az sem, hogy 2030-ig az EU-átlag 90 százalékára emelkedjen a magánszektor GDP-arányos banki hitelállománya.

Nagy Márton kijelentette: a hitelállomány és az eladósodottság makrogazdasági szintű növekedése önmagában jó dolog; szakítani kell azzal a nézettel, amely megbélyegzi a hitelfelvételt. Csak a túladósodottság, ami már inkább a háztartások szintjén értelmezhető, jelent gondot – mondta az alelnök. Hozzátette: a gazdasági növekedés feltétele is a magasabb hitelarány, hisz a statisztikák azt mutatják, hogy a nagyobb pénzügyi mélységű országok sikeresebbek, azaz a magasabb hitel-GDP arányt felmutató államok magasabb egy főre eső GDP-mutatóval is büszkélkedhetnek. Az eladósodottság tehát a fejlettséggel együtt nő, ettől még nem lesz túladósodott sem az ország, sem a vállalati, sem a háztartási szektor.

A Nagy Márton által konvergencia 2.0. néven jellemzett egyensúlyi hiteldinamika feltétele az, hogy mind a fiskális, mind a monetáris politika és a szabályozó hatóságok, valamint a bankok figyeljenek oda, s mindenki tanuljon abból, ami korábban történt. Így az elvesztegetett évtized után újraindulhat a fenntartható konvergencia, amelynek révén a hitelpenetráció a kétszeresére nőhet.

Az MNB-ben ma úgy látják, hogy a 2013-ban a bankrendszer jövőképében meghatározottnál magasabb egyensúlyi hiteldinamika lehet indokolt: a korábbi éves 5-10 százalék helyett 10-15 százalékkal bővülhet a vállalati hitelezés. A nagyvállalati körben 12, a kkv-szektor esetében 13 százalékos átlagos bővülést prognosztizál a jegybank. Mindez azért fontos – hangsúlyozta az alelnök –, mert tudható, hogy egy 1 százalékos hitelbővülés 0,2-0,4 százalékos GDP-növekedést eredményez. A háztartási hiteleknél 15, a lakáshiteleknél 18 százalékos lehet az éves bővülés mértéke a felülvizsgált várakozások szerint. Nagy Márton jelezte: reálértelemben a hitelezés bővülése alacsonyabb lehet, hiszen a dinamikából le kell majd számolni a lakásárak 10-15 százalékos növekedését, míg például a fogyasztási hiteleknél a 3 százalékos, lassan elért infláció beszámításával csak egy számjegyű lehet a reál hiteldinamika fejlődése. A bankrendszer tőkeellátottsága megfelelő, ez nem lehet akadálya a kölcsönzés felfutásának. Az pedig, hogy a bankok hitel-betét mutatója teljesen egészségtelenül, 73 százalékos szinten áll, szintén arra utal, hogy a pénzintézeteknek is gondolkodniuk kell a hiteldinamika komolyabb támogatásán.

A fenntartható hitelvolumen bővülésnek ugyanakkor fontos feltételei is vannak – ez az, amire az érintetteknek mindenképp figyelniük kell. Az egyik fontos peremfeltétel, hogy a visszafizetés fedezete meglegyen – a lakossági jövedelemnek növekednie kell. Miután ez a reálkonvergencia egyik feltétele is, ha megvalósul, akkor nem lesz túladósodottság, hisz a háztartások jövedelme emelkedni fog.

A másik ismérv az egészséges hitelszerkezet fenntartása. A kölcsönök mind nagyobb arányát fix törlesztésű, kiszámítható konstrukcióban és forintalapon kell folyósítani – utalt a korábbi hitelboom keserű tapasztalataira Nagy Márton. Az alelnök ugyanakkor csupán megemlítette, hogy a meglévő változó kamatozású hitelek fixre alakítására is szükség lenne, de nem jelezte, hogy ilyen irányú szabályozás várható.

A korábbi túladósodottsági problémák azért jelentkeztek, mert viszonylag szűk kört hiteleztek meg a bankok, őket azonban túlzott mértékben. Jelenleg csak a háztartások 32 százalékának van hitele – ez egy szűk körnek tekinthető. Ha a hitelezést nem sikerül „társadalmasítani” – azaz hogy a háztartások szélesebb köre rendelkezzen megfelelő nagyságú hitellel –, akkor a kölcsönzés bővülése továbbra is egy szűk réteget nyom majd, akiknek így a teher elviselhetetlen lehet. A várható pénzügyi konvergencia mellett a teljes törlesztés a rendelkezésre álló jövedelem 38 százalékéra futna fel újra a mostani 22-23 százalékról, ha továbbra is csak a háztartások szűk rétege vesz fel hitelt. Ha viszont a hitelezett háztartások aránya 40 százalékra nőne, akkor a 14-15 százalékra emelkedő GDP-arányos hitelarány mellett is csak 30 százalék lesz az átlagos törlesztési teher; ha pedig a lakosság fele megjelenne a kölcsönoldalon, a jövedelemarányos törlesztés 2030-ban is a mai szint mellett alakulna. Így a jelenlegi egészséges hitelezési helyzet tartós maradna. Ez összességében azt jelentené, hogy bár a magánszektor nagyobb hitelállománnyal rendelkezne, nagyobb GDP-növekedést is produkálna, s mindez nem járna a kockázatok túlzott felépülésével, hisz az egyes háztartások szintjén a törlesztési teher a jövedelmek emelkedésével párhuzamosan könnyen kigazdálkodható lenne.

Nagy Márton szerint azonban nem hallgatható el, hogy a masszív, fenntartható hitelbővülés feltétele a hatékonyabb és olcsóbb bankrendszer. A vállalati kölcsönpiacon megfelelő árversenyt érzékel a jegybank, a lakossági oldalon ugyanakkor meglátásuk szerint még ma is magas marzzsal dolgoznak a pénzintézetek. Az MNB alelnöke egyetértett abban, hogy a hitelezés beindulása és tömegesítése számottevően javítja a mérethatékonyságot, ám szerinte ez nem lesz elég a fenntartható működéshez. Az egységköltségek visszaszorításán is dolgozni kell. Itt az összeolvadásokon, konszolidációkon túl a digitalizációt és a fiókkonszolidációt említette, s komoly kritikát fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy a big data felhasználása terén a hazai pénzintézetek még gyerekcipőben járnak, s így nehezen tudnak valóban személyre szabott termékeket és szolgáltatásokat kínálni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.