Világgazdaság

A privát rendelőkön is átszáguldott a vírusválság

Koncsek Rita | A magánegészségügyi szektoron is átrobogott a vírusválság, a kezdeti optimizmusból másfél hónap alatt realistább és pesszimista hangulat alakult ki – derül ki a Praxis Akadémia kutatásából.

A kutatást először márciusban, a kihirdetését követően végezték el, másodszor pedig április 24–30. között. Márciusban a válaszadók kétharmada (66 százaléka) 1–3 hónapos válságra számított, csak a negyedük vizionált 3–6 hónapos krízist. Áprilisban viszont sokan korrigálták korábbi várakozásaikat, a válaszadók 39 százaléka 3–6 hónapra, 41 százalékuk további 1–3 hónapra prognosztizálta a koronavírus okozta válságot. A nem reprezentatív kutatás 102 magánrendelő véleményét tükrözi. A válaszadók valamivel több, mint 40 százaléka egyszemélyes praxist képviselt, minden ötödik maximum ötfős rendelőt, 14 százalék volt a 6–10 fős rendelők száma, és 10-10 százalékot képviseltek a 11–30, illetve az ennél nagyobb szakorvosi létszámú privát egészségügyi szolgáltatók.

A nyilatkozók fele márciusban még kevésbé tapasztalt betegforgalom-csökkenést, hat héttel később azonban a válaszadók fele 75–100 százalékos visszaesésről számolt be. Míg a veszélyhelyzet kihirdetésekor még csak minden harmadik válaszadó mondta, hogy a bezárás mellett döntött, március közepére a nyitva tartók aránya 52 százalékra, áprilisra 42 százalékra apadt. A veszélyhelyzet kihirdetése után másfél hónappal a magánpraxisok 37 százaléka már zárva volt – derül ki a a felmérésből.

Hat hét alatt szembetűnő a hatás- és a hangulatváltozás: duplájára növekedett a működésképtelenné vált praxisok aránya. Kitértek ugyanakkor arra, hogy a válság felerősítette az online konzultációk szerepét, immár a magánorvosok fele alkalmazza a telemedicina nyújtotta lehetőségeket, szemben a korábbival, amikor ezt a megoldást csupán a 40 százalékuk választotta. A betegforgalom-csökkenés és az árbevétel-kiesés miatt humán erőforrással kapcsolatos döntéseket is meg kellett hozniuk a szektorban dolgozó cégvezetőknek. A privát rendelőkben a szakdolgozók 13 százalékát bocsátották el, de a szakorvosok kevesebb mint 10 százalékától is részlegesen vagy teljesen megváltak, a nem egészségügyi dolgozóknak pedig a

7 százalékát küldték el.

Ezek is érdekelhetik