BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jöhet a plusz négy tramtrain

A Szeged és Hódmezővásárhely közti közlekedést erősítve a MÁV-Start Zrt. további négy tram-train járművet rendelt a Stadlertől.

További négy tramtrain- (villamosvasút) szerelvény beszerzéséről döntött a kormány. A járművek Szeged és Hódmezővásárhely között közlekednek majd, ahogyan a MÁV-Start Zrt. 2017-ben kiírt közbeszerzési pályázata alapján már megrendelt nyolc szerelvény is. Ebben a tenderben benne volt a mostani határozatban szereplő négy további vonat, de még opcionálisan. A tendernyertes Stadler Rail Valencia spanyolországi gyárában már készül az első nyolc szerelvény, üzembe helyezésük a korábbi tájékoztatás szerint 2021 őszére várható. Egy-egy hibrid (villamos és dízelüzemű) vonat mintegy 6,4 millió euróba kerül, és mindegyik 202 férőhelyes lesz.

A beszerzés részben forint-, részben euróalapú. A most lehívandó járművekre az idén mintegy 12,7 millió euró, 2021-ben hozzávetőleg 73,7 millió forint, 2022-ben pedig mintegy 12,7 millió euró és 36,8 millió forint költhető el. A négy tétel együtt körülbelül 9 milliárd forint. A határozat szerint fel kell mérni a vonal hódmezővásárhelyi végállomásához csatlakozó járműtároló létesítésének lehetőségét, majd elkészíteni és engedélyeztetni a terveit. Ki kell alakítani a fejlesztésben érintett egyes belterületi szakaszokon a tramtrainrendszer biztonságos és üzemszerű működéséhez szükséges kiegészítő infrastruktúrát, erre a 2020-as költségvetésből 300,15 millió forint áll majd rendelkezésre. A négy szerelvény beszerzésének határideje 2022. december 31., míg a járműtároló építéséé és az egyéb infrastruktúrák kialakításáé 2021. március 31. Az új határozat egyúttal visszavonta azt a korábbit, amely szerint a MÁV-Start Zrt. beszerezhet 21 nagy kapacitású motorvonatot.

Egy szintén friss kormányhatározat szerint a Hungária körút keresztezésében létesítendő új vasúti megállót a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) és a Budapest Fejlesztési Központ Nonprofit Zrt. (BFK) konzorciumának kell megterveznie, és a BFK lesz a konzorcium vezetője is. Előzőleg a konzorciumot a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt. vezette. A megálló két, uniós (Ikop-) forrásból fejlesztett pálya kereszteződésénél létesül, ezek a 80a számú (Keleti pályaudvar–Hatvan) és a 120a számú (Keleti pályaudvar–Szolnok) vonalak. A BFK betársul a NIF mellé abban a projektben is, amelyben az egykori Józsefvárosi pályaudvar és az egykori MÁV Északi Járműjavító területére tervezett közcélú beruházások közlekedési kiszolgálásának egyes elemeit alakítják ki.

Az új beszerzés

9

milliárd forintba kerül

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.