BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bárki támogathatja a zöldenergia-termelést

B. H. L. | Magánbefektetők – cégek, de magánszemélyek is – pénzzel támogathatnak bármely európai uniós, megújuló alapú energiatermelést. Ezzel a lehetőséggel eddig is éltek magyarországi vállalatok, de most egy 2020 szeptemberében elfogadott uniós mechanizmus végrehajtása kezdődik. A rendszerben a hozzájárulók más tagállamokban is finanszírozhatnak megújuló alapú ener­giával kapcsolatos projekteket, amelyeknek a termelése beleszámít a saját célszámaikba.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal magyarázata szerint ennek az az egyik előnye, hogy e megoldás költséghatékonyabb lehet, mint a saját területükön előállított megújuló energia. Másrészt a befogadó országok megújuló energiával kapcsolatos projektjei további támogatáshoz jutnak a beruházásokkal, és kihasználhatják az ebből származó előnyöket a foglalkoztatásban, az üvegházhatású gázok alacsonyabb kibocsátásában, a jobb levegőminőség elérésében, az energiarendszer korszerűsítésében és az importfüggés csökkentésében. További előny, hogy a magánszektor támogatásával folyó projektek által előállított megújuló energiára is használható az egész Európai Unióra kiterjedő zöld címke. A magánfinanszírozók ösztönzését szolgálja az is, hogy származási garanciákat kérhetnek a hozzájárulásukkal megvalósuló megújulóenergia-termelésről.

Hasonló módon tüntette el egy évre a karbonlábnyomát a Világgazdaság korábbi cikke szerint a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) is. A társaság az erre szakosodott németországi First Climate cég bevonásával két nemzetközi és egy hazai projektbe fektetett pénzt, amelyek tevékenységével kiváltható a szén-dioxid-kibocsátás, vagy csökkenthető a gáz levegőben lévő mennyisége. Az egyik egy norvégiai, a másik egy indiai vízerőmű volt, a harmadik a hazai Erdőmentők Alapítvány. Az MFGT a három projektre húszmillió forintot fordított.

Az Európai Bizottság fel kívánja mérni, hogy mely magánvállalkozások milyen módon és feltételekkel vennének részt az új rendszerben. A hivatal honlapján is olvasható felhívásban az érdeklődőknek jelez­niük kell például, hogy milyen technológiájú energiatermelést kívánnak támogatni, milyen mennyiségben, vagy mekkora teljesítményű létesítményben, és erre mennyi pénzt szánnak. Tudatniuk kell, hogy kérnek-e az így előállított zöldenergiá­ról származási garanciát. Megjelölhetik, hogy a szóban forgó energia milyen célú – például közlekedési, fűtési vagy innovációs – felhasználását segítenék, vagy ez mindegy-e a számukra, illetve hogy van-e a támogatásnak más feltétele.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.