C. D. | Néhány óra leforgása alatt mintegy másfél dollárral, 71,38 dollárig drágult az Európában irányadó Brent kőolajfajta hordónkénti ára, a tengerentúlon meghatározó WTI jegyzése pedig 1,3 dollárral, 67,41 dollárig szökött fel tegnap. A Brent ára 2019 áprilisában járt utoljára 70 dollár felett, az olajpiaci árak megugrásához most egy újabb közel-keleti támadás vezetett. Vasárnap ugyanis a Reuters jelentése szerint húti lázadók Szaúd-Arábia legnagyobb olajvállalata, az Aramco ipari létesítményei ellen hajtottak végre rakéta- és dróntámadást. Az erőszakos cselekmény a szaúdi Ras Tanura (Perzsa-öböl partján fekvő) településen történt, amelyre a hírügynökség az arab állam olajtermelésének központjaként hivatkozik, emellett jelentős exportkapacitások is találhatók a területen.
Legutóbb 2019 szeptemberében történt hasonló. Ahogy akkor megírtuk, több millió hordó olajjal visszaesett a közel-keleti ország olajtermelése, mert az abkaiki dróntámadás több termelőegységet is súlyosan érintett. Az akkori és mostani eset felhívja a befektetők figyelmét a közel-keleti olajtermelés kockázataira, ami drágíthatja a térségből érkező olajtermékeket. A mostani támadás is újabb lökést adott az olajárnak. A Brent hordónkénti ára az év elejétől már több mint harmadával emelkedett, amit több tényező táplált. Egyfelől az oltások beindulásával feléledt a remény a turizmus újraindítására, másfelől a befektetők bíznak a gazdaságok kilábalásában is. Mostanra ezek mellett az elfogadott 1900 milliárd dolláros amerikai ösztönzőcsomag és az olajkartell termelési döntései is fűtik az olaj tőzsdei raliját. Olyannyira, hogy a Bank of America legfrissebb prognózisa szerint a következő másfél-két évben az energiahordozó hordónkénti ára ismét három számjegyű lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.