BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Átadták Magyarország új szuperszámítógépét: erre képes, alig akad párja a világon

A Szegedi Tudományegyetemen kezdi meg működését az új eszköz. A szuperszámítógép akár tovább bővíthető is.

A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) egy a mesterséges intelligencia kutatására specializált szuperszámítógépet adtak át kedden, mely alkalomból Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos arról beszélt, hogy ezzel a beruházással egy olyan világba váltottunk belépőjegyet, ahova a Magyarország méretű országok nem szoktak bekerülni.

PALKOVICS László
Palkovics László a szuperszámítógép átadásakor / Fotó: Oláh Tamás

Az SZTE ,75 peta flop/s számítási kapacitást vásárolt a beruházás során, de a konstrukciónak köszönhetően hozzáfér a Hewlett Packard Enterprise (HPE) által kezelt jelentősebb erőforrásokhoz is.

Magyarország a szuperszámítógépek terén is előretör

Palkovics László szerint amennyiben rendelkezésre állnak szükséges adatok és számítási teljesítmény, és megfelelő a jogi és pénzügyi szabályrendszer, akkor csak tehetség kell, hogy a nagyon sok mindenre alkalmas mesterséges intelligenciát használni tudjuk. Hozzátette, hogy Magyarország megállapodott az Európában legnagyobb, 800 peta flop/s kapacitású Jülichi Szuperszámítógépes Központtal, hogy a magyar szakemberek hozzáférnek a kutatásaikhoz szükséges mintegy 10 peta flop/s-nyi kapacitáshoz. Magyarország továbbá saját tulajdonú, nagy teljesítményű számítástechnikai hardverelemeket helyezhet el a központban, így szükség esetén hozzáférhet a teljes kapacitáshoz is.

A kormánybiztos azt is elmondta, hogy 

a német ParTec AG kedden jelentette be, hogy mintegy 3 milliárd euró beruházással Magyarországon kíván olyan adatközpontot létrehozni, amelyneka kapacitása várhatóan kétszerese lesz jülichinek. 

A fejlesztés helyszínválasztásának oka az energiabiztonság és az ország stabilitása mellett a kiváló szakember-ellátottság.

A Szegedi Tudományegyetem élen jár az innovációs ökoszisztéma fejlesztésében

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért felelős helyettes államtitkára, Bódis László a pályázati támogatások mellett saját forrásokat is használó egyetemet méltatta, amiért élen jár az innovációs ökoszisztéma fejlesztésében. A politikus példaként a többi közt a Science Park kialakítását, két gyógyszergyártó céggel közös ipari tanszék alapítását, a nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló transzmutációs eljárás fejlesztését említette.

A HPE részéről Szpisják Tibor magyarországi ügyvezető azt emelte ki, hogy a világ legjobb technológiáját hozták el Szegedre, hiszen a világ három és Európa leggyorsabb szuperszámítógépe is az SZTE által is alkalmazott technológiát használja. A cégvezető elmondta azt is, hogy 

a szuperszámítógép kapacitása a használat mértékében növelhető, ahogy egyre több szolgáltatás költözik rá, a végtelenségig nőhet a központ teljesítménye.

Az ünnepségen a HPE és az SZTE oktatási és kutatási tevékenységre kiterjedő stratégiai megállapodását is aláírták, amiről Szpisják Tibor elmondta, bízik abban, hogy a közösen kialakított labornak köszönhetően a cég és az egyetem új termékeket és szolgáltatásokat tudnak piacra vinni.

Erre használják majd a szuperszámítógépet

Az SZTE informatikai és szolgáltatási igazgatója, Fekete Csaba pedig arról beszélt, hogy az új szuperszámítógépet mesterségesintelligencia-kutatásokra optimalizálták. Az egyetem munkatársai így elsősorban orvosi, genomikai problémák megoldására, nyelvi modellekkel kapcsolatos kutatásokra, illetve közlekedési problémák megoldására használják.

Az egyetem és a HPE megállapodásának értelmében a központ rendkívül gyorsan bővíthető, és amennyiben az adott kutatási projekt azt igényli, az SZTE hozzáfér a multinacionális informatikai cég felhőszolgáltatásként nyújtott számítási kapacitásához is. Az informatikai beruházás 1,2 milliárd forintba került, a következő öt évben pedig az üzemeltetési költség 800 millió forintra tehető.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.