Meglepően jól boldogul a Huawei az amerikai technológia nélkül is – derült ki abból az elemzésből, amelyet a UBS és a Fomalhaut Techno Solutions japán technológiai labor készített. Szétszedték és megvizsgálták a kínai telekommunikációs vállalat legújabb, szeptemberben piacra dobott okostelefonját. Az iPhone 11-es riválisának szánt Mate 30 egyáltalán nem tartalmaz amerikai alkatrészt, így csipet sem, ami nagy előrelépés azok után, hogy a Huawei korábban mennyire függött az amerikai technológiától
– számolt be a The Wall Street Journal. Hasonló eredményre jutott két másik cég, a kaliforniai iFixit és az ottawai Tech Insight vizsgálata is.
A washingtoni kormányzat nemzetbiztonsági okokra hivatkozva májusban tiltotta meg amerikai technológia eladását a Huaweinek, amit Donald Trump elnök ütőkártyaként használ a Kínával szembeni kereskedelmi háborúban. A nagy csipgyártók – például a Qualcomm és az Intel – így kénytelenek voltak felfüggeszteni az együttműködést a céggel, és elemzők már akkor figyelmeztettek, hogy a lépés gyorsabb fejlesztésre és az Egyesült Államoktól való függőség fokozatos megszüntetésére kényszeríti majd Kínát. Arra azonban senki sem számított, hogy ez ilyen gyorsan sikerülni fog – ismerte el a lapnak Christopher Rolland, a Susquehanna International Group félvezetőkkel foglalkozó elemzője. A Mate mellett a Huawei másik, május után megjelent okostelefonjában, az Y9Prime-ban sincs amerikai csip, és a cég a többi területen is egyre inkább más beszállítókra támaszkodik. Nem segíti a Huawei amerikai partnereit az sem, hogy a washingtoni adminisztráció ellentmondásos üzeneteket küld. Egyrészt Wilbur Ross kereskedelmi miniszter bejelentette, hogy a tárca november óta újra ad ki a számukra exportengedélyeket, másrészt viszont a kormányzat próbál új módszereket találni a Huawei „megbüntetésére”. A Reuters több forrásból megerősített értesülése szerint olyan szabálymódosításokat fontolgatnak, amelyek lehetetlenné tennék, hogy külföldi vállalatok szállítsanak amerikai eredetű technológiát, szoftvert és alkatrészt a Huaweinek. Azt még nem tudni, hogy milyen közeli a döntés, illetve hogy a tilalmat fokozatosan vezetnék-e be.
Erős adat érkezett Kínából
Csaknem három éve a legnagyobb ütemben nőtt a kínai feldolgozóipar teljesítménye: a Caixin gazdasági magazin novemberi beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 51,8 pontra emelkedett az októberi 51,7 pontról, elsősorban a belföldi kereslet növekedésének köszönhetően. Elemzők 51,4 pontot vártak, és változatlanul úgy gondolják, hogy az ágazat még nincs túl a nehezén, hiszen az új exportmegrendelések visszaestek. | vg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.