Megérkeznek a héten az áprilisi konjunktúraadatok az euróövezetből és az Egyesült Államokból, segítve annak felmérését, hogy mekkora lehet a visszaesés mértéke a második negyedévben, amikor is a karanténintézkedések legintenzívebben éreztették a hatásukat. Két múlt heti adat már útmutatást adhat ehhez: az áprilisi spanyol kiskereskedelmi forgalom több mint ötödével zuhant a márciusihoz képest, míg a függőben lévő amerikai lakásértékesítések hó/hó alapon közel harmadával estek. Ennek fényében különösen fontosnak ígérkezik az áprilisi euróövezeti kiskereskedelmi forgalom, az amerikai építőipari kiadások és gyártói megrendelések, valamint német ipari megrendelések adata – hangsúlyozza Módos Dániel, az OTP Elemzési Központjának stratégája. A vásárlóerő változására az amerikai munkaerőpiaci adatok is utalhatnak. Bár a várakozások szerint a munkanélküliség 20 százalék közelébe nőhetett májusban (az adatrögzítés időpontja a hó közepe), ám a heti új munkanélkülisegély-kérelmek száma alapján már több mint negyvenmillió ember veszíthette el az állását, így a valóságban ez a szám ennél is magasabb lehet.
A bérdinamika alakulása most torzított képet mutat: ugyan az előző hónapban 8 százalék közelébe ugrott a bérek növekedése, ez annak a következménye, hogy első körben főként az alacsonyabb képzettségű és jövedelmű dolgozók veszítették el az állásukat. Végül a májusi olasz beszerzésimenedzser-index, az amerikai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index érkezik, ami azt mutathatja, hogy a gazdaságok újranyitása fűtötte optimizmust mennyire árnyékolhatta be az Amerika és Kína között fellángoló gazdasági és politikai konfliktus. Az eddig beérkezett adatok alapján a Bloomberg elemzői konszenzusa a folyó negyedévre nagyjából 7,6 százalékos amerikai és 11,3 százalékos euróövezeti GDP-visszaesést vár az előző negyedévhez képest. Ezt azonban a várakozások szerint az előbbinél 3,7, az utóbbinál 8,1 százalékos visszapattanás követheti a nyáron.
Az Európai Központi Bank (EKB) a csütörtöki kamatdöntő ülésén akár ismét bővítheti eszközvásárlási programjának keretösszegét, illetve kitolhatja annak időtartamát 2021 közepéig. A Bloomberg elemzői konszenzusa 500 milliárdos keretösszeg-bővítésre számít. A fentieken túl a piac a kamatok szinten tartását várja.
Magyarországon a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index, a márciusi külkereskedelmi mérleg, az áprilisi kiskereskedelmi forgalom, az ipari termelés és a vendégéjszakák száma érkezik. Ezek együttesen már teljesebb képet adhatnak arról, hogy áprilisban – amikor végig érvényben voltak a korlátozó intézkedések – mekkora lehetett a gazdasági visszaesés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.