A kanadai kormány szerződésekért felelős szerve megállapodott a NorthStar Earth and Space adatcég projektjének támogatásáról. A vállalat a mesterséges intelligencia és a big data elemzés eszközeivel valós időben monitorozná az űrhulladékok és a Föld körül keringő egyéb tárgyak helyzetét, így előzné meg az egyre inkább szaporodó űrszemét és a tudományos és kereskedelmi szatellitek ütközését.
A québeci startup a kanadai kormány támogatásával szolgáltatási megállapodásokról tárgyalhat mások mellett az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával – mondta a Reutersnak Stewart Bain, a NorthStar vezérigazgatója. A támogatási szerződést a tegnap kezdődött Nemzetközi Párizsi Air Show-n írják alá. A projektet nagy nemzetközi érdeklődés kíséri, mivel ahogy egyre nagyobb az aktivitás az űrben, úgy erősödnek az aggodalmak a bolygónk körül keringő mintegy 600 ezerre becsült űrhulladék miatt, amelyek potenciális veszélyt jelentenek a műholdakra. Az Egyesült Államok és több ország kormánya ezért már most is gyűjt adatokat ezekről a világűrben keringő tárgyakról, de ezzel párhuzamosan rohamosan nő az igény a majdnem valós idejű, kereskedelmileg hozzáférhető információkra is. Egyes szakértői becslések szerint az új űrgazdaság akár évi ezermilliárd dollárt is termelhet. „A mostani megállapodás komoly lehetőség számunkra, hogy az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával együttműködve elindítsuk a szolgáltatásunkat” – mondta Bain a Reutersnak, hozzátéve, hogy a kanadai és a québeci kormány eddig már 13-13 millió amerikai dollárt fektetett a projektbe. Az űrfigyelő rendszer az állami szféra mellett a magánbefektetők érdeklődését is felkeltette, a főtulajdonos montreali Telesystem Space mellett az Európai Űrszövetség is beállt a NorthStar mögé.
A NorthStar 2021-ben tervezi elindítani negyven darab kis műholdból álló rendszerét, amely egy sor hiperspektrális, infravörös és optikai szenzorral felszerelve folyamatosan vizsgálja és elemzi majd a Föld ökoszisztémáját és pályáját, jelezve, ha egy űrtárgy egy szatellit pályáját keresztezi. A vállalat szerint a rendszerük big data elemzéssel és mesterséges intelligenciával segít értelmezhetővé tenni a begyűjtött óriási adatmennyiséget, így pontosan előre jelezhetővé teszi a műholdak pályáját keresztező űrhulladékokat és egyéb űrben keringő tárgyakat, elkerülve ezzel az összeütközésüket. Az innováció emellett a cég ígérete szerint a már létező megfigyelőrendszerek hatékonyságát is ellenőrizheti és javíthatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.