BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megvan az új történelmi mélypont

Az Európai Központi Bank holnap esedékes intézkedéseitől függően egyre több elemző számít monetáris lazításra a magyar jegybanktól.

Egész nap tesztelte az euróval szembeni történelmi mélypontját tegnap a forint, a jegyzés végül délután új mélypontra jutott. Így majdnem 332-ig gyengült a hazai deviza annak láttán, hogy a headline és a maginflációs ráta is alatta maradt a várakozásoknak. A forint a múlt hónapban érte el korábbi mélypontját az euróval szemben: júniusban még a kamatemelési várakozások domináltak, ennek elmaradása, valamint a nemzetközi kockázatkerülő hangulat miatt gyengült elsősorban a forint.

A forint jegyzésére az új mélyponttól függetlenül legnagyobb hatással ezen a héten az Európai Központi Bank (EKB) holnapi kamatdöntő ülése lesz. A piac az euróövezeti jegybank korábban beharangozott lazításának részleteire vár: a legtöbb elemző szerint Mario Draghi jegybankelnök bemutatja az új eszközvásárlási programot, és közölhet részleteket a többszintű betétikamat-rendszerről is.

Az EKB terveivel a Magyar Nemzeti Bank gyakorlatilag időt nyert. Amikor még monetáris szigorításról volt szó az euróövezetben, a hazai jegybankra egyre nagyobb nyomás nehezedett, hogy mozduljon el az ultralaza monetáris álláspontról. Amióta azonban a piac az EKB lazítására vár, az MNB nyugodtan kitarthat a laza kondíciók mellett, egyes elemzői vélemények szerint még további engedmény is belefér, különösen a nem konvencionális eszközökön keresztül. Az ING elemzői legalábbis biztosak

eb­ben. A szakértők úgy fogalmaztak: a tegnapi inflációs adatok láttán helyénvalónak tűnik a jegybank inflációs várakozása. „A globális lazítási hullámot és az alacsony inflációs környezetet tekintve könnyen lehet, hogy a magyar központi bank következő lépése a lazítás irányába hat majd, bár ez a lépés nem sürgető.” A Danske Bank elemzői is hasonlóan látják a helyzetet. „A kockázatokkal teli nemzetközi környezet és a magyar szempontból sorsdöntő német gaz­dasági lassulás megalapozza a magyar jegybank galamblelkű hangvételét.”

A Goldman Sachs devizaelemzői szerint az MNB akkor maradhat tétlen a következő, szeptember 24-i ülésén, ha addig az EKB sem lép. A piac azonban már szinte teljesen beárazta, hogy ha nem is lesz lazítás a holnapi ülésen, de részleteket minimum megtudunk a lazítócsomagról. „Ha a vártnál erőteljesebb üzenetet kapunk, vagy a forint visszaerősödik, akkor az MNB a régióban először lazíthatja tovább a monetáris kondíciókat.”

Az Erste Bank elemzői arra is felhívták a figyelmet, hogy az euróval szembeni keresztárfolyamra vélhetően nem volt jó hatással Varga Mihály pénzügyminiszter és Matolcsy György jegybankelnök vitája a nemzetgazdasági várakozásokról. Külföldi elemzőházak is felfigyeltek erre, a Rabobank elemzésében úgy fogalmazott: „Magyarországon összehangolt monetáris és fiskális politikára van szükség, a két terület vezetőjének vitája eladási hullámot válthat ki a forintpiacon. Ezért is lehetett, hogy tegnap a forint kifejezetten alulteljesítő volt a régiós társakkal szemben, pedig az elmúlt három hónapban a lej, a korona és a forint euróval szembeni jegyzése nagyban korrelált.”

Az Equilor szakértői szerint a külföldi politikai események is erős hatással lehetnek a jegyzésre. A Brexit októberi elhalasztása és az amerikai–kínai tárgyalások pozitív kimenetele erősödést szülne, akár a 325-ös szintig.

Ha azonban borús lesz a hangulat, megvalósul a hard Brexit, fokozódnak a recessziós félelmek, zátonyra futnak a kereskedelmi tárgyalások, akkor a forint könnyen új történelmi mélypontra, az euróval szembeni 334–336-os szintig is csúszhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.