A szenátus vezetőinek és az amerikai kormányzat képviselőinek tegnap hajnalra sikerült megállapodniuk a segélycsomagról, amely egyebek között fejenként 1200 dolláros közvetlen anyagi támogatást nyújt az állampolgároknak, 150 milliárd dollárt juttat a koronavírus-járvánnyal küzdő kórházaknak, valamint 367 milliárd dolláros támogatást a kisvállalkozásoknak. A törvénytervezetet tegnap lapzárta után terjesztették a szenátus elé szavazásra, de még a demokrata többségű képviselőháznak is el kell fogadnia, mielőtt Donald Trump elnök aláírhatja. Ez utóbbival nem lesz gond, a képviselők azonban már 11 napja hazautaztak Washingtonból, és nem is szeretnének visszatérni. Mivel távszavazásra nincs törvényes lehetőség, az egyik megoldás az lehet, ha a képviselők „egyhangú egyetértésre” jutnak a kérdésben, vagyis mindenki elfogadja a javaslatot. Erre az ad reményt, hogy a demokratáknak sikerült jelentős módosításokat kikényszeríteniük a tervezetben, elsősorban a munkavállalók előnyére és a nagyvállalatok hátrányára, amelyek számára szigorították a támogatáshoz jutás feltételeit. Az elnök, az alelnök, valamint a kongresszusi vezetők irányítása alatt álló cégek pedig egyáltalán nem is kaphatnak anyagi segítséget.
A csomag létfontosságú a gazdaságnak, amelyet Trump húsvétig, vagyis április 12-ig újra akarna indítani, de ebben a kérdésben jelentős ellenállásba ütközött, elsősorban a szövetségi államok kormányzói részéről. A lépés szerintük emberéleteket veszélyeztet, miközben drámaian nő az egész országban a fertőzöttek száma, a kórházakban pedig nincs elegendő védőfelszerelés, lélegeztetőgép és tesztcsomag. A helyzet annyira rossz, hogy Trump korábbi fogadkozása ellenére kénytelen volt titokban segítséget kérni dél-koreai kollégájától, és Mun Dzseintől ígéretet is kapott. Dél-Korea 20 ezer tesztcsomagot gyárt naponta, az öt cég egyike, a Seegene biztosítja már most is az Olaszországban és az Egyesült Államokban használt egységek 70-80 százalékát.
A gazdasági nehézségek ellenére a Trump-kormányzat nem gondolkodik azon, hogy három hónapra haladékot adjon az amerikai vállalatoknak az importvámok kifizetésére. Peter Navarro, az elnök vezető gazdasági tanácsadója szerint ezzel a lépéssel csak Kínát gazdagítanák az amerikai munkavállalók rovására. A Kínában működő amerikai vállalatok ötöde egyébként már visszatért a normális működéshez, negyedük pedig várhatóan április végére jut el ide. „Ez legalább okot ad némi optimizmusra” – vélekedett Alan Beebe, a kínai Amerikai Kereskedelmi Kamara elnöke. A világ visszafojtott lélegzettel figyeli, milyen hatással lesz a vírus terjedésére a korlátozások enyhítése és a termelés újraindítása a járvány kiindulási pontjában. A hatóságok és a kereskedők mindenesetre mindent megtesznek, hogy a fogyasztás felpörgetésével lendületet adjanak a gazdaságnak, a vonatjegyektől kezdve az elektronikai termékeken keresztül a mozijegyekig szinte mindenre kedvezményes akciót hirdettek Kína-szerte.
Földbe döngölte a járvány a német üzleti hangulatot
A végleges adatok szerint valósággal összeomlott márciusban az üzleti hangulat Németországban. Az Ifo gazdaságkutató intézet felmérése azt mutatja, hogy az index 86,1 pontra zuhant a februári 96 pontról, még az előzetesen jelzett 87,7 pontot sem érte el. Az aktuális helyzet megítélése a februári 99-ről 93 pontra, a kilátások megítélése pedig 93,1-ről 79,7 pontra esett. „A német gazdaság sokkos állapotban van” – értékelte az eredményt Twitter-oldalán az Ifo. A parlament alsóháza egyébként tegnap megszavazta a 750 milliárd eurós mentőcsomagot és az adósságplafon felfüggesztését. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.