VG | Magyarország kérelmet nyújtott be az Európai Bizottsághoz, amelyben a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzetre tekintettel vám- és áfamentességet kért a külföldről behozott szájmaszkokra, lélegeztetőgépekre és egyéb egészségügyi védőfelszerelésekre – jelentette be Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára. Aláhúzta, hogy a mentesség nem vonatkozna automatikusan minden egészségügyi védőfelszerelésre, ugyanis csak az ingyen szétosztott termékek lehetnek köztehermentesek. A magyar kormány március 11-én hirdette ki a veszélyhelyzetet. A kérelem benyújtása az azóta már meghozott intézkedéseket egészítette ki. Azért fontos, mert a szájmaszkok után, ha nem az Európai Unióból érkeznek, 6,3 vagy 12 százalékos vámot is kell fizetni, attól függően, hogy milyen anyagból készültek. Általános forgalmi adó is terheli az eszközöket. A magyar kormány ezért – több országgal együtt – fordult az Európai Bizottsághoz, amely már a héten dönthet arról, mentesíti-e a köztehertől az ilyen felszerelések karitatív célú behozatalát. Izer Norbert arról is beszélt, hogy noha ösztönözték az egészségügyi és védőeszközök fokozott gyártását az
Európai Unióban, a termelés szintje és a meglévő készletek valószínűleg nem elégségesek a kontinensen belüli növekvő kereslet kielégítésére.
Egy másik bejelentés szerint Magyarországon további 6,6 millió szájmaszk gyártását kezdik meg a büntetés-végrehajtási intézetekben, miután Törökországból nyolc tonna alapanyag érkezett. Az érintett intézetek jelenlegi kapacitása napi harmincháromezer darab.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.