A magyar turizmus, ezen belül a hazai szállodaipar tavalyi rekordjai mindenekelőtt a belföldi turizmus erőteljes növekedéséből adódnak – összegezte a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége a 2018-ról készült friss trendriportjában. Az elemzés szerint feltűnő, hogy a belföldi kereslet megugrásával nem nőtt meg a SZÉP-kártya forgalma, sőt, éves szinten 0,6 százalékkal, decemberben 6,4 százalékkal kisebb is volt a bázisnál.
A gyógyszállodák átlag fölött teljesítettek, szobafoglaltságuk 67,5 százalékos, a budapesti hoteleké 69,1 százalékos volt. Éves szinten az ötcsillagos hotelek teljesítettek a legjobban, ezeknek az egy kiadható szobára jutó szállásdíjbevétele (Revpar) 7,6 százalékkal ugrott meg. Ám a szobáik száma tavaly már az 1,1 ezret sem érte el, azaz csaknem félezerrel csökkent egy év alatt a KSH szerint. A teljes magyarországi hotelkapacitás 55,7 ezer szoba, ebből 645 a tavaly átadott hat budapesti és négy új vidéki szállodában van. A múlt évben az egy évvel korábbinál 421-gyel több szállodai szoba működött, vagyis az új kínálat nem teljesen pluszban jelentkezett. A három-, a négy- és az ötcsillagos kategóriában is csökkent a szobák száma. A minősített szállodai férőhelyek száma csaknem 27 százalékkal esett, miközben a kategória nélküli hotelszobák száma 38,6 százalékkal nőtt.
Az európai vendégek száma stagnált, de Ázsiából 9,6 százalékkal, az Egyesült Államokból 12,5 százalékkal többen érkeztek. Budapesten a legtöbb vendég angol, amerikai és német, vidéken német, cseh és osztrák volt.
Ázsiából
9,6
százalékkal
érkeztek többen
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.