Az amszterdami tőzsdére és egyúttal nemzetközi tevékenysége kiterjesztésére készül a csomagmegőrző automatákat üzemeltető lengyel InPost – közölte tegnap Rafal Brzoska, a társaság vezérigazgatója. A részvénykibocsátást az amerikai Advent International magántőkealap készítette elő. A tervek szerint februárban parkettre lépő cég tőzsdei kapitalizációját előzetesen mintegy 7-8 milliárd euróra becsülik.
A Lengyelországon kívül már Nagy-Britanniában is tevékenykedő InPost szolgáltatásai iránt az internetes kereskedelem fellendülése teremtett gyorsan növekvő keresletet, hiszen a programozható automaták jelentősen egyszerűsítik a csomagok átvételét, az úgynevezett Pick Pack Pontok működését. A cég egyébként szorosan együttműködik a varsói tőzsdére nemrégiben bevezetett Allegro online kiskereskedővel, amely szintén külföldi expanziót tervez. Az InPost elsősorban Franciaországban és Spanyolországban, valamint Olaszországban kíván terjeszkedni. A lengyel vállalat nem véletlenül választotta éppen Amszterdamot tőzsdére lépése helyszínéül, hiszen a Brexit mellékhatásaként a holland börze a londoni City rovására az utóbbi időben számottevően növelte népszerűségét Nyugat-Európában.
A nemzetközi színtérre való kilépés egyben előremenekülés is, mivel piaci megfigyelők szerint a Visztula partján egyre hevesebb a verseny. „Az amszterdami Euronexten való tervezett jelenlétünk nagymértékben növeli nemzetközi elfogadottságunkat, ami alapvetően szükséges most, amikor európai expanziónk küszöbéhez értünk” – mondta Brzoska. A cég nem árulta el, hogy a felvázolt piacépítés mekkora tőkeigénnyel jár, csak annyit közölt: idén a tavalyi beruházási költségkeretet 25 százalékkal 500 millió zlotyira, vagyis durván 134,5 millió euróra növelik.
Brzoska mellett a Reuters idézte az InPost pénzügyi vezérigazgató-helyettesét, Adam Aleksandrowiczot is, aki hangsúlyozta, hogy pillanatnyilag nem akarnak tőkét emelni, ezért egyelőre nem is bocsátanak ki új részvényeket. A társaság közvetlenül dobja piacra részvényeit, azaz nem IPO-ra, hanem DPO-ra (közvetlen nyilvános ajánlattétel; direct public offering vagy direct listing) kerülhet sor. Mint mondta, az InPost még a dinamikus növekedés szakaszában van, egy jó darabig osztalékot sem akarnak fizetni. „Minden készpénzt a cég terjeszkedésének finanszírozására fordítunk” – tette hozzá.
Úgy tűnik, a vállalat osztalékpolitikája nem tartja vissza az intézményi befektetőket, eddig a többi között a BlackRock, a Capital World Investors és a GIC vállalt kötelezettséget részvényvásárlásra, mégpedig összesen 1 milliárd euró értékben, noha még össze sem állították a tőzsdei bevezetés menetrendjét.
A tranzakció technikai lebonyolításban is igazi nagyágyúk működnek közre. A globális társforgalmazó a Citigroup, a Goldman Sachs és a JPMorgan lesz, míg a jegyzés vezetésére az ABN Amro, a Barclays, a BNP Paribas és a Jefferies vállalkozott.
Intézményi befektetők
1
milliárd euróért vásárolnának
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.