A Lukoil egyik vezetője kedden bejelentette, hogy az orosz olajóriás balkáni terjeszkedési terveinek részeként szándékukban áll megvásárolni az újvidéki olajfinomítót. Mint Valentin Zlatev, a Lukoil Bulgária ügyvezető igazgatója szófiai sajtótájékoztatóján kifejtette: ajánlatot fognak tenni a tavalyi NATO-légicsapás során lebombázott létesítmény újjáépítésére, s esetlegesen megvásárlására.
Az üzem a nemrég megszüntetett nemzetközi embargó miatt elégtelen alapanyag-ellátás következtében ma minimális kapacitással működik. Mint Zlatev -- aki az ugyancsak a Lukoil érdekeltségébe tartozó burgaszi finomító igazgatóságának az elnöke -- megjegyezte, szeretnék növelni jugoszláviai piaci részesedésüket, nemcsak kereskedőként, de befektetőként is.
A Neftochim Burgas hosszú ideje exportál Jugoszláviába -- tette hozzá. A szófiai délkelet-európai gazdasági fórumon Zlatev elmondta, hogy az orosz óriásvállalat számára különösen érdekessé vált Horvátország, miután az INA-val tető alá hozott egy vegyes vállalatot, harmadik országba történő olajexportra. Ugyanakkor számtalan töltőállomást működtetnek Montenegróban, s a görög és török piacon is erősítenek. A Lukoil a macedón privatizációs szervezettel is tárgyal -- közölte Zlatev. Az orosz cég célja, hogy a fekete-tengeri térségben az olajfinomításban kulcspozícióba kerüljön -- áll a Reuters jelentésében.
Az 1994 óta folyamatosan veszteséges petesházi kőolaj-finomítónak a sorsa úgy tűnik, megpecsételődött azzal, hogy szeptember elején megjelent az új kormányrendelet az üzemanyagok Szlovéniában érvényes minőségi normáiról. Az ország egyetlen finomítója ugyanis technológiai hiányosságok miatt nem tud megfelelni az új szabványnak, ezért legfeljebb jövő év július 1-jéig működhet tovább.
Az utóbbi időben meglehetősen hányatott sorsú cég helyzetét csak nehezítette, hogy egyik tulajdonosa, a Petrol kőolajipari társaság nem vállalta a kezességet 6500 tonna, 3 millió dollár értékű nyersanyag beszerzéséhez.
Információink szerint azonban nemcsak a finomító, a petrolkémiai részleg is komoly nehézségek előtt áll, miután a gázt szolgáltató Geoplin Rt. a társaság 5,8 millió márkányi tartozásának azonnali megfizetését követeli, ellenkező esetben elzárja a gázcsapot.
A Nafta az év első nyolc hónapjában 7,8 millió márkás veszteséget könyvelt el, s egyelőre a 630 alkalmazott összesen 2 millió márkányi bérét sem tudja kifizetni. A legutóbbi elképzelés szerint a Nafta a Geoplin Rt.-ben meglévő részesedésének értékesítéséből 12 millió márkához juthatna, ami fedezné a kőolaj-finomító adósságait.
A Lendva közelében levő finomító a petesházi kőolajmezőre épült, s egykor 1300 család megélhetését biztosította. A kőolaj-kitermelés megszűnésével a Janaf a jugoszláv kőolajvezeték kiépítése révén jutott nyersanyaghoz. A fejlődési lehetőséget az 1979-ben üzembe helyezett metanolgyárban látták a Nafta vezetői.
Megfigyelők szerint a cég sorsa akkor pecsételődött meg, amikor 1985-ben, politikai döntésre el kellett adni a már a finomító udvarán lévő berendezést, ez legalább húszéves visszaesést jelentett a cég fejlődésében.
A finomító jelenleg a Petrol kőolajipari részvénytársaság többségi, 65 százalékos tulajdonában van, a fennmaradó 45 százalékot az állam birtokolja. A két tulajdonos az ígéretek ellenére sem tesz semmit az eladósodott, válságban levő vállalat érdekében. A kormánynak jelenleg 4 millió márkát kellene biztosítani az alaptőke növelésére, és már egy éve annak, hogy elfogadták a stratégiai partner biztosításáról szóló határozatot. Azóta még a nemzetközi pályázat sem jelent meg.
Veszélyben az egyetlen szlovén olajfinomító Az orosz Lukoil immár ellentmondást nem tűrő határozottsággal veti rá magát a balkáni kőolaj-feldolgozó piacra. A társaság legújabb terve szerint az újvidéki finomító megvásárlására készül, de Horvátországban és Macedóniában is erősíti pozícióit. Az oroszok figyelmét nem kerüli el az összeomlás szélén álló egyetlen szlovéniai kőolaj-finomító sem. A cég az év első nyolc hónapjában hozzávetőlegesen 7,8 millió márkás veszteséget könyvelt el. Szakértők szerint a Mol Rt. stratégiájába is beleillenék mind az újvidéki, mind a szlovén társaság megszerzése. Munkatársunktól-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.