Nem lenne EU-konform intézkedés az élelmiszer-termékkörbe sorolt ásványvizek 12 százalékos áfájának 25-re emelése -- mondta a Világgazdaságnak Bikfalvi Istvánné, a terméktanács titkára. Az utóbbi időben ugyanis néhány honatya az áfakulcs emelését szorgalmazta. Az unióban is átlagosan csupán 14 százalék forgarmi adókulcs érvényesül. (Egyes fejlettebb államokban az áfa meghaladja a 20 százalékot, de van 3,5 százalékos adó is.) Vagyis az ásványvizek az EU-államok egy részében sem tartoznak a kedvezményezett kategóriába, de ott az alapvető élelmiszerek áfakulcsa lényesen alacsonyabb, mint Magyarországon.
Az áfakulcs több mint kétszeresére történő hazai emelését semmi sem indokolja -- szögezte le Bikfalvi Istvánné. Az intézkedés szerinte teljesen lerontaná azt a tendenciát, amely szerint az elmúlt 8-9 évben meghétszereződött az egészséges italnak számító ásványvizek forgalma. Az egy főre eső fogyasztás az 1993-as 6,5-ről 2000-re mintegy 40 literre ment fel. Az idei fogyasztás 40-42 százalékkal haladja meg az előző évit.
A terméktanács képviselője szerint -- miután a kilátásba helyezett intézkedés mintegy 20 százalékkal növelné a fogyasztói árakat -- a forgalom legalább éppen ennyivel csökkenne. Ennek következtében viszont az ásványvizek révén beszedett forgalmi adó összege a mainál kisebb lenne. Ugyanis a javaslattevők hiába számolnak a jelenlegi, viszonylag magasra feltornászott forgalom melletti 2 milliárd forint többletadóval, a fogyasztás várható esése ennél többet elvisz.
Érdeklődésünkre a Pénzügyminisztériumtól olyan választ kaptak, amely szerint nincs szándékukban az egészséges táplálkozást, igen sok esetben a gyógyítást, a megelőzést segítő ásványvizek áfáját emelni, ami egyébként a kormány inflációellenes elképzeléseivel sem egyezik. A terméktanács szerint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium sem ért egyet az emeléssel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.